overfm.gr | La Liga | Έλτσε – Βαλένθια 0-1 – Ο Γκουέδες έλυσε τον γόρδιο δεσμό

Με γκολ του Γκουέδες στο 49ο λεπτό η Βαλένθια πέρασε από την έδρα της Έλτσε, επικρατώντας την 1-0, για την 29η αγωνιστική της La Liga.

Η Βαλένθια παρά το γεγονός πως δυσκολεύτηκε, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας 1-0 την Έλτσε, για την 29η αγωνιστική της La Liga. Οι «νυχτερίδες» με αυτό το τρίποντο έφτασαν του 40 βαθμούς και παρέμεινα στην πρώτη δεκάδα του βαθμολογικού πίνακα, όντας στην 9η θέση/

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 7΄κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Όμως τελικά αυτό το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο Γκιγιαμόν ήταν οριακά offside. Η Βαλένθια είχε και άλλες καλές φάσεις, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Όπως στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο μέρος, η Βαλένθια μπήκε κυριαρχικά και πήρε τον έλεγχο. Έτσι κατάφεραν τελικά να κάνουν το 1-0. Στο 49ο λεπτό ο Σολέρ έβγαλε μία πολύ ωραία κάθετη μπαλιά και ο Γκουέδες με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Μπαντία. Μάλιστα η Βαλένθια πήγε να ντουμπλάρει τα τέρματά της, όταν ο Γκόμες βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση. Τελικά ο Μπαντία τον νίκησε και το 1-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΕΛΤΣΕ: Μπαντία, Μπαραγάν (46’ Χοσάν), Ρόκο, Μόχικα, Ντιέγκο Γκονζάλες, Φιδέλ (75’ Καρίγιο), Γκουμπάου (67’ Κίκε Πέρεθ), Μίγια, Ομάρ Μασκαρέλ (67’ Ραούλ Γκούτι), Πόνσε (57’ Μορέντε), Μπογέ

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Φουλκιέ, Αλντερέτε, Ντιακαμπί (47’ Μορίμπα), Γκιγιαμόν, Βάσκεθ, Χιλ (71’ Τσερίσεβ), Σολέρ. Μούσα (71’ Ράτσιτς), Γουέδες (85’ Έλντερ Κόστα), Γκόμες (85’ Ντούρο)