overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Ελλάδα U21 – Λευκορωσία U21 2-0: Πάτησε κορυφή με θρίαμβο [vds]

Η Εθνική Ελπίδων επικράτησε με 2-0 της αντίστοιχης της Λευκορωσίας και πέρασε ξανά στη κορυφή του ομίλου για τα προκριματικά του Euro U21.

H Εθνική Ελπίδων επιβλήθηκε με 2-0 της Λευκορωσίας στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης για την πέμπτη αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2021, χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, και κράτησε «ζωντανές» τις ελπίδες αν όχι της πρωτιάς, σίγουρα της 2ης θέσης.

Tο πρώτο γκολ της Εθνικής πέτυχε ο Σουρλής με ωραίο τελείωμα ενώ το δεύτερο σημειώθηκε με σουτ του Μπότου που κόντραρε στον Σουπράνοβιτς και κατέληξε στα δίχτυα του Μακάφτσικ στο 52ο λεπτό.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Φώτης Ιωαννίδης του Παναθηναϊκού ήταν εντυπωσιακός όσο αγωνίστηκε και με δικές του προσωπικές ενέργειες ξεκίνησε τα δύο γκολ της Εθνικής ομάδας καθώς μοίρασε την ασίστ στον Σουρλή για το 1-0.

Στο δεύτερο γκολ έκανε μια υπέροχη ατομική ενέργεια από τα αριστερά, απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του και μοίρασε στον Μπότο μέσα στην περιοχή που απο τα πόδια του σημειώθηκε το αυτογκόλ του Σουπράνοβιτς.

Δυστυχώς στη φάση του γκολ ο μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού χτύπησε και αντικαταστάθηκε από τον Αλέξανδρο Τερεζίου του Βόλου.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 2-0 της Εθνικής στο 52ο λεπτό μετά από υπέροχη προσπάθεια Ιωαννίδη και Μπότου, καθώς ήρθε σε ένα χρονικό σημείο όπου οι Λευκορώσοι πίεζαν και μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο αλλά το δεύτερο γκολ του έκοψε τα πόδια ψυχολογικά ενόψει της συνέχειας του αγώνα με την Εθνική να κλειδώνει τη νίκη.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Γιώργος Σίμος διαχειρίστηκε εξαιρετικά την αναμέτρηση και σωστές αλλαγές επικράτησε κατά κράτος του Γιασίνσκι στη μάχη των προπονητών. Ο Έλληνας τεχνικός χρησιμοποιήσε σωστά όλους τους παίκτες με την Εθνική να είναι και σε πνευματικό επίπεδο καλύτερα προετοιμασμένη από την αντίπαλο της

Η ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Γεωργιανός Κβιρκασβίλι πέρασε απαρατήρητος και είχε μια εξαιρετική διαιτησία σε έναν εύκολο αγώνα για τον ίδιο.

Στο 16ο λεπτό έπειτα από ωραία εναλλαγή της μπάλας μέσα στην περιοχή, ο Ιωαννίδης έκανε το γύρισμα στον Σουρλή και αυτός με ένα ωραίο γυριστό σουτ, έχοντας πλάτη στην εστία την έστειλε στα δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στο σκορ στην Εθνική μας.

Στο 26 είχαμε τεράστια ευκαιρία για την Εθνική όταν οι παίκτες του Γιώργου Σίμου αναπτύχθηκαν ωραία από τα δεξιά, ο Ζαγαρίτης έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Κανελλόπουλος όντας αφύλαχτος έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ, από πολύ πλεονεκτική θέση.

Μετά από ωραία ατομική ενέργεια, σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μπότο κι εκείνος έγραψε το 2-0 (53’) τελειώνοντας την αναμέτρηση.

Με την νίκη της αυτή, η Εθνική Ελπίδων ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου της με 11 βαθμούς μετά από 5 παιχνίδια, δύο περισσότερα από το μεγάλο φαβορί του ομίλου την Πορτογαλία που ακολουθεί με 9 βαθμούς.

Επόμενη αγωνιστική για την Εθνική Ελπίδων είναι την προσεχή Τρίτη (16/11) κόντρα στην Ισλανδία και πάλι στο Θεόδωρος Κολοκτρώνης. Υπενθυμίζεται ότι το αντίστοιχο παιχνίδι εκτός έδρας είχε λήξει ισόπαλο 1-1.

Στο ματς του άλλου ομίλου, η Ισλανδία νίκησε το Λιχτενστάιν με 3-0 στο Βαντούζ, ενώ στις 18:00 είναι προγραμματισμένη η αναμέτρηση της Κύπρου με την Πορτογαλία.

ΓΚΟΛ: 16′ Σούρλης, 52 Σουπράνοβιτς (Αυτογκόλ)

Κίτρινες: 55′ Σουρλής, 84′ Τερεζίου

Κόκκινες: –

Ελλάδα: Τζολάκης, Λύρατζης (84′ Θυμιάνης), Ζαγαρίτης, Μιχαηλίδης, Διαμάντης, Γ. Χριστόπουλος, Κανελλόπουλος, Τσιγγάρας, Ιωαννίδης (55′ Τερεζίου), Μπότος, Σουρλής (73′ Σαρδέλης).

Λευκορωσία: Μακάβτσικ, Πρισκέπα (67′ Νταβισκίμπα), Σουπράνοβιτς, Βεγκέρα, Ορέσκεβιτς, Σότνικοβ (82′ Καλιμόντσικ), Ζίνοβιτς (82′ Λάτικχοφ), Μποκέροβ, Νικιφορένκο (67′ Μαροζάου), Μπογκομόλσκι (72′ Ποταπένκο), Λόζκιν.