overfm.gr | ΜΠΑΣΚΕΤ | Ελλάδα – Πορτογαλία 64-57: Η Εθνική διπλασίασε τις νίκες [vid]

Ελλάδα – Πορτογαλία 64-57: Η Εθνική διπλασίασε τις νίκες. Θα μπορούσε να είχε τελειώσει πιο εύκολα το ματς, αλλά το αποτέλεσμα μετράει.

Η Εθνική Γυναικών, μετά τη νίκη στο Μάντσεστερ κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία, επικράτησε και της Πορτογαλίας στο κλειστό «Φίλιππος Αμοιρίδης» της Ξάνθης, έχοντας τον κόσμο στο πλευρό της. Ελλάδα – Πορτογαλία 64-57: Η Εθνική διπλασίασε τις νίκες.

Ελλάδα – Πορτογαλία: Δυνατή εκκίνηση

Η Ελλάδα ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι. Στην πρώτη περίοδο πήρε νωρίς το προβάδισμα με εξαιρετική εμφάνιση από τις Σπανού, Φασούλα και Σταμάτη. Η Ελλάδα προηγήθηκε με 20-11 με την Σταμάτη να σημειώνει τον τελευταίο πόντο, μετά από το εντυπωσιακό της κλέψιμο. Στη δεύτερη περίοδο έπεσε λίγο ο ρυθμός με την Ελλάδα, όμως, να μένει σταθερά μπροστά στο σκορ.

Οι Πορτογαλίδες ήταν αρκετά άστοχες και βιαστικές με αποτέλεσμα να κάνουν σημαντικά λάθη. Αυτό το μαρτυρούν και τα χαμηλά ποσοστά τους. Είχαν μόλις  έχοντας 27% στα δίποντα και 17% στα τρίποντα. Αντιθέτως, η Ελλάδα είχε 53% στα δίποντα και 43% στα τρίποντα. Οι φιλοξενούμενες δεν έβρισκαν λύσεις, η ελληνική άμυνα έκανε καλή δουλειά και το ημίχρονο βρήκε τις διεθνείς Ελληνίδες στο +16 (35-19).

Ελλάδα – Πορτογαλία: Black out και αντίδραση

Στις αρχές της τρίτης περιόδου η Ελλάδα έφτασε να προηγείται με 20 πόντους, 39-19. Όμως στη συνέχεια το σκηνικό άλλαξε. Η Πορτογαλία έγινε πιο επιθετική και με τις Ντα Σίλβα και Κορέιρα κατάφερε να μειώσει τη διαφορά. Οι Πορτογαλίδες βελτίωσαν την απόδοσή τους και με σερί 8-0 στα τελευταία λεπτά της περιόδου, κατέβασαν τη διαφορά στους 8. Με την ομάδα του Πρέκα να προηγείται 47-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο αγώνας έγινε πραγματικό ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενες αύξησαν το ποσοστό τους στα τρίποντα (38%) και βρέθηκαν για πρώτη φορά μπροστά με 50-49 . Η Ελλάδα ήταν αρκετά άστοχη και φανερά εκτός ρυθμού, κάνοντας αρκετά λάθη στην άμυνα. Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, η Νικολοπούλου έδωσε στην Εθνική προβάδισμα πέντε πόντων, με το σκορ να γίνεται 55-50. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε χάρη στις καλύτερες επιλογές σε άμυνα και επίθεση, στο φινάλε. Ελλάδα – Πορτογαλία 64-57: Η Εθνική διπλασίασε τις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 35-19, 47-39, 64-57.