overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Ελλάδα – Κόσοβο 0-0 : Ελληνική… τραγωδία

Ισοπαλία 0-0 με το Κόσοβο για την Εθνική, βάζοντάς την στην δεύτερη θέση του ομίλου του Nations League.

Με δύο πρόσωπα εμφανίστηκε η Εθνική στο εντός έδρας ματς με το Κόσοβο για την 3η αγωνιστική του Nations League. Στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν ελπίδες για τη νίκη, όμως στο δεύτερο χάθηκαν όλες και το ματς έμεινε στο 0-0.

Η επιλογή του Φαν Σιπ για την αρχική ενδεκάδα δεν είχε καμία αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο ματς κόντρα στην Μολδαβία.

Δυναμικά και με αρκετή πίεση μπήκαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Με το «τρέξιμο» των λεπτών η Εθνική άρχισε να κατακτά τον έλεγχο του ματς, να βρίσκει κενούς χώρους και να κάνει κίνηση σε αυτούς. Στο 16ο  λεπτό ύστερα από σέντρα του Γιαννούλη, ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Μεγαλύτερη ευκαιρία της Εθνικής για να ανοίξει το σκορ, αυτή στο 19ο λεπτό με το κερδισμένο πέναλτι του Λημνιού από τον Σάλα. Ο Μπακασέτας εκτέλεσε, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Κοσόβου, Μούριτς, μάντεψε σωστά την γωνία και μπλόκαρε την μπάλα. Δίχτυα βρήκε η Εθνική 29ο λεπτό με τον Παυλίδη ο οποίος δυστυχώς βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Καλές φάσεις για την «γαλανόλευκη» ήταν τόσο στο 33ο όσο και στο 41ο λεπτό, με τη συνεργασία του Λημνιού και του Χατζηδιάκου, όμως δεν ήταν αρκετές για να ανοίξουν το σκορ.

Από την άλλη το Κόσοβο, είχε καλές προϋποθέσεις με αντεπίθεση στο 36ο λεπτό από σουτ του Καστράτι στην πλάτη του Τζαβέλλα, όμως ο Σβάρνας ήταν εκεί για να το σταματήσει.

Συνολικά η Εθνική είχε 10 τελικές ευκαιρίες (2 στην εστία) ενώ η αντίπαλος δεν είχε καμία.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Κόσοβο μπήκε πολύ δυνατά, σε σύγκριση με την Εθνική που ήταν αρκετά αποδιοργανωμένη. Σημαντική ευκαιρία για τους Κοσοβάρους στο 52ο λεπτό με σουτ του Πασαράδα, με τον Χατζηδιάκο να σώζει τελευταία στιγμή πάνω στην γραμμή.

Αντίθετα η γαλανόλευκη δεν ήταν αρκετά απειλητική και δεν έκανε κάποια αξιοσημείωτη προσπάθεια, πέρα από το γύρισμα του Φούντα στο 71ο λεπτό.

Προς το τέλος της αναμέτρησης υπήρξε ένας μικρός διαπληκτισμός ανάμεσα στους Μπουχαλάκη και Ρασάνι.

Συνολικά η Ελλάδα είχε 18 τελικές (οι 2 εντός εστίας) και το Κόσοβο 3 (οι 2 εντός εστίας).

Με αυτήν την ισοπαλία η Εθνική βρίσκεται πλέον στην δεύτερη θέση του ομίλου με 8 βαθμούς, πίσω από την Σλοβενία που έχει 10. Ακολουθεί το Κόσοβο με 2 και η Μολδαβία με 1.

Ελλάδα (Φαν Σιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος (85’ Λαμπρόπουλος), Σβάρνας, Τζαβέλλας, Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Ζέκα (62’ Μπουχαλάκης), Λημνιός (73’ Πέλκας), Μπακασέτας (72’ Φορτούνης), Μάνταλος (62’ Φούντας), Παυλίδης

Κόσοβο (Μπερνάρντ Χαλάντες): Μούριτς, Χαντεργκιονάι, Αλιτί, Λοσάι (32’ Ρασκάι), Καστράτι, Σελίνα (62’ Χασάνι), Βοϊοβόντα, Κολόλι (80’ Ρασάνι), Πακαράντα, Ντρέσεβιτς

Διαιτητής: Πάβελ Κράλοβετς (Τσεχία)

Κίτρινες: 19’ Σάλα, 41’ Κουρμπέλης (χάνει το επόμενο ματς), 90’+4 Μπουχαλάκης, 90’+4 Ρασάνι

Κόκκινη: 90’+5 Αλίτι