overfm.gr | Α2 Ανδρών | Ελευθερούπολη – Χαρίλαος Τρικούπης 90-85: Καθάρισαν οι ψηλοί

Η Ελευθερούπολη ήταν η νικήτρια της εξ’ αναβολής αναμέτρησης της 5ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών, καθώς επικράτησε με 90-85 του Χαρίλαου Τρικούπη.

Ελευθερούπολη – Χαρίλαος Τρικούπης. Την τέταρτη νίκη της σε 5 παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών πήρε η Ελευθερούπολη, η οποία επικράτησε με του Χαρίλαου Τρικούπη στην εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής. Ελευθερούπολη – Χαρίλαος Τρικούπης

Η ομάδα του κόουτς Παπαδόπουλου κυριάρχησε απόλυτα από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Με έμφαση στο παιχνίδι μέσα από το ζωγραφιστό, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην ομάδα του Καλαμπάκου. Κορυφαίοι των νικητών που κυριάρχησαν κατά κράτος στα ριμπάουντ (38 έναντι 21) ήταν οι Τζόρτζεβιτς Μαρίνκοβιτς (26π., 10ρ.) και Τουντζιαράκης (15π., 12ρ., 3ασ., 4κλ.).

Η Ελευθερούπολη επέβαλε τον ρυθμό της από την αρχή της αναμέτρησης. Με τους Ψηλούς της να κάνουν ότι θέλουν στην αντίπαλη ρακέτα κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 18 πόντων (34-16). Ο Χαρίλαος Τρικούπης ισορρόπησε στην δεύτερη περίοδο, αλλά δεν κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά (53-37).

Στην τρίτη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα με το Μεσολόγγι να έχει ισορροπήσει μεν το παιχνίδι, αλλά να μην μπορεί να μειώσει. Το προβάδισμα των γηπεδούχων ήταν σταθερά διψήφιο με το σκορ της περιόδου να είναι 78-61.

Ο Χαρίλαος Τρικούπης έβγαλε αντίδραση στο τέταρτο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Καλαμπάκου κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφια επίπεδα τρέχοντας 13-4 επιμέρους σκορ για το 82-74. Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ στην συνέχεια και δεν επέτρεψαν περαιτέρω μείωση του σκορ και έφτασαν στην νίκη με το τελικό 90-85.

Ελευθερούπολη-Χαρίλαος Τρικούπης 90-85

Διαιτητές: Λόρτος-Ελευθεριάδης Πλ.-Αγραφιώτης Ιωάν. (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 34-16, 53-37, 78-61, 90-85

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 15, Ναούμης 15 (3), Γοργόνης 14, Παπαδόπουλος, Ερμείδης, Σκουλίδας 17 (3), Πάτρας 2, Κάδρας, Μαρίνκοβιτς 26 (2).

Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Χείλαρης 4, Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 5 (1), Παπαδιονυσίου 8, Ματαλιωτάκης 8, Αγγέλου 16 (2), Στάθης 4, Λιάπης 3, Λεγκίκας 12 (2), Αλίχοντζιτς 10, Βασιλόπουλος 15.