overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Έξι χρόνια από την Πορτο-γα(λ)λική επανάσταση με σ-Έντερ-φορίσια έμπνευση

Συμπληρώνονται σήμερα έξι χρόνια από τότε που η Πορτογαλία στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης νικώντας στον τελικό την οικοδέσποινα Γαλλία με 1-0 στο «Σταντ Ντε Φρανς» χάρη σε γκολ του Έντερ στο 109′. Γράφει ο Χρήστος Νύκταρης.

Έξι χρόνια πέρασαν από τότε που η Πορτογαλία στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης κερδίζοντας τους διοργανωτές Γάλλους με 1-0 χάρη σε γκολ του Έντερ στο 109′ παίρνοντας τον παρθενικό της τίτλο σε μεγάλη διοργάνωση. Για να φτάσουν ως εκεί οι Πορτογάλοι χρειάστηκαν να περάσουν από 40 κύματα καθώς αναγκάστηκαν ένα μεγάλο χρονικό διάστημα του τελικού να το παίξουν χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο που αποχώρησε τραυματίας στο 25′.

Χαρακτηριστικό μάλιστα είναι ότι η ομάδα του Φερνάντο Σάντος κατέκτησε το τρόπαιο με μόλις μια νίκη στην κανονική διάρκεια , στον ημιτελικό επί της Ουαλίας με 2-0. Και αυτό γιατί στην φάση των ομίλων είχε τρεις ισοπαλίες με Ισλανδία 1-1, με Αυστρία 0-0 και με Ουγγαρία 3-3 σε ένα ματς που βρέθηκε πίσω τρεις φορές και αν έχανε θα έμενε εκτός από την φάση των νοκ άουτ.

Eκεί όπου πέρασαν την Κροατία στην παράταση στην φάση των «16» χάρη σε γκολ του Κουαρέσμα, την Πολωνία στα πέναλτι και την Ουαλία με 2-0 χάρη σε γκολ του Ρονάλντο και του Νάνι για να φτάσουν στον τελικό και να κατακτήσουν το τρόπαιο. Απ’ την άλλη οι «τρικολόρ» έχασαν την μεγάλη ευκαιρία καθώς μέσα στο ίδιο τους το σπίτι κατάφεραν να χάσουν το ευρωπαϊκό από μια σχετικά κατώτερη από αυτούς ομάδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους διοργανωτές να έχουν τον έλεγχο και να χάνουν την πρώτη καλή φάση στο ματς όταν στο 10′ ο Γκριζμάν έπιασε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά με τον Πατρίσιο να διώχνει σε κόρνερ. Στο 18′ έγινε η φάση του τελικού. Ο Ρονάλντο σε σύγκρουση με τον Παγέ χτύπησε στο αριστερό γόνατο και βγήκε έξω υποβασταζόμενος για να του παρασταθούν οι πρώτες βοήθειες.

Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ ξαναμπήκε μέσα παίζοντας με δεμένο γόνατο και ένα λεπτό αργότερα δεν μπορεί να συνεχίσει και αποχωρεί από το παιχνίδι ως τραυματίας. Ένα σοκ για τους «Ίβηρες» με όλο το γήπεδο να παγώνει και να χειροκροτεί τον Ρονάλντο και τους τυπικά φιλοξενούμενους να χάνουν τον μεγάλο τους αστέρα για το υπόλοιπο του τελικού. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους είχαμε μια καλή φάση αυτή του Σισοκό στο 34′ με τον Πατρίσιο να διώχνει και το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη ο τελικός ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να επιδίδονται σε παιχνίδι κέντρου και περισσότερο στο θέμα της τακτικής χωρίς την μεγάλη φάση. H οποία έγινε στο 66′ όταν από σέντρα του Κομάν ο Γκριζμάν ολομόναχος από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ, χάνοντας την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ οι τρικολόρ«». Ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για τους Γάλλους στο 77′ με τον Κομάν να πασάρει στον Ζιρού και αυτός από πλάγια σούταρε με τον Πατρίσιο να διώχνει. Οι Πορτογάλοι παραλίγο να σκοράρουν απ’ το πουθενά στο 79′ όταν ο Νάνι έκανε σέντρα-σουτ με τον Γιορίς να διώχνει ενώ στο 83′ ο Πατρίσιο επενέβη σε δυνατό σουτ του Σισοκό απ’ τα 30 μέτρα. Όμως στο 93′ λίγο έλειψε η Γαλλία να πάρει στο φινάλε το τρόπαιο αλλά ο Ζινιάκ αφού απέφυγε τον Πέπε σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Πατρίσιο στο πλασέ που επιχείρησε και κάπως έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί όπου η Πορτογαλία μπήκε φουριόζα και ήταν καλύτερη από την κανονική διάρκεια και στο πρώτο ημίχρονο έχασε δυο πολύ καλές ευκαιρίες. Η πρώτη με τον Πέπε με την κεφαλιά του από εκτέλεση φάουλ του Κουαρέσμα να περνάει μόλις άουτ στο 95′ και η δεύτερη δέκα λεπτά αργότερα όταν από κόρνερ του Κουαρέσμα ο Έντερ έπιασε την κεφαλιά και ο Γιορίς απέκρουσε.
Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης με τους «Ίβηρες» να χάνουν μια πολύ μεγάλη ευκαιρία και να ισοφαρίζουν τα δοκάρια. Συγκεκριμένα στο 108′ ο Γκερέρο εκτελεί το φάουλ στο 108′ και την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Γιορίς.

Ένα λεπτό όμως αργότερα ο Έντερ πήρε την μπάλα και με συρτό σουτ από 30 μέτρα νικάει τον Γιορίς και η Πορτογαλία κάνει το 1-0 «παγώνοντας» το «Σταντ Ντε Φρανς» και όλη την Γαλλία, με τους γηπεδούχους να μένουν αποσβολωμένοι ενώ διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του σκόρερ πάνω στον Κοσιελνί. Η χρυσή αλλαγή λοιπόν του Φερνάντο Σάντος είναι αυτός που κρίνει τον τελικό, με τον Πορτογάλο τεχνικό να είναι μετρ σε αυτά καθώς έχει τον τρόπο οι χρυσές του αλλαγές να σκοράρουν όπως έκανε και ο Ανδρέας Σάμαρης κόντρα στην Ακτή Ελεφαντοστού τότε που ήταν προπονητής της Εθνικής μας.

Ο Ντιντιέ Ντεσάμπ τα παίξε όλα για όλα βάζοντας στο 110′ τον Μαρσιάλ αντί του Σισοκό ώστε να πιέσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση. Κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ και το παιχνίδι τελείωσε με την Πορτογαλία να είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία της. Ότι τους στερήσαμε εμείς το 2004 μέσα στην χώρα τους, τους το στέρησαν από τους Γάλλους νικώντας τους μέσα στο σπίτι τους και κόντρα σε όλα τα προγνωστικά. Τόσο πριν την έναρξη του αγώνα όσο και μετά που αποχώρησε ως τραυματίας ο Ρονάλντο οι «Ίβηρες» κατόρθωσαν και έφτασαν στο Έβερεστ του Ευρωπαϊκού Ποδοσφαίρου.

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρούι Πατρίσιο, Γκερέιρο, Πέπε, Φόντε, Σεντρίκ, Ρενάντο Σάντσες (79′ Εντερ), Γουίλιαμ Καρβάλιο, Αντριέν (66′ Ζοάο Μουτίνιο), Ζοάο Μάριο, Νάνι, Ρονάλντο (25′ Κουαρέσμα).

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Εβρά, Κοσιελνί, Ουμτιτί, Σανιά, Ματουιντί, Πογκμπά, Σισοκό (110′ Μαρσιάλ), Παγιέ (58′ Κομάν), Γκριζμάν, Ζιρού (78′ Ζινιάκ).

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας  στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.