overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Εξασφάλισαν τις πρωτιές Εσθονία και Γεωργία

Τις πρώτες θέσεις των ομίλων εξασφάλισαν Εσθονία και Γεωργία οι οποίες επιβλήθηκαν με 2-1 και 2-0 των Μάλτας και Βόρειας Μακεδονίας σε Ταλίν και Τιφλίδα αντίστοιχα.

Και τυπικά πρώτες στον όμιλο τους είναι η Γεωργία και η Εσθονία. Η πρώτη επιβλήθηκε με 2-0 της Βόρειας Μακεδονίας στην Τιφλίδα και πήρε την άνοδο για την δεύτερη κατηγορία και η δεύτερη κέρδισε την Μάλτα με 2-1 στο Ταλίν και ανέβηκε στην τρίτη κατηγορία.

Στην Τιφλίδα οι Γεωργιανοί έχοντας τον κόσμο στο πλευρό τους άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Μιόφσκι στο 35′. Την πρώτη θέση και την άνοδο εξασφάλισε ο φορμαρισμένος Κβαρατσκέλια στο 64′ που πραγματοποιεί εκπληκτικές εμφανίσεις με την Νάπολι.

Στο Ταλίν η Εσθονία ήθελε μόνο νίκη ωστε να πάρει την πρωτια και την άνοδο στην τριτη κατηγορία. Και την πήρε. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και την αποβολή του Μποργκ και από τα έντεκα βήματα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σάπινεν έκανε το 1-0. Οι Μαλτέζοι παρότι έπαιζαν με δεκα ισοφάρισαν στο 51′ με τον Τεούμα με τον ίδιο τρόπο, με πέναλτι δηλαδη. Την νίκη στους Εσθονούς έδωσε ο Ανιέρ στο 86′.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.