overfm.gr | Champions League | Έκλεψε την πρωτιά από την Παρι, η Μπενφίκα με εξάρα κόντρα στην Μακάμπι

Με το εντυπωσιακό 6-1 πέρασε από το «Σάμι Οφέρ» η Μπενφίκα συντρίβοντας την Μακάμπι Χάιφα και σε συνδυασμό με την νίκη με 2-1 της Παρί Σεν Ζερμέν επί της Γιουβέντους μέσα στο «Γιουβέντους Στάντιουμ» πέρασε ως πρώτη στους 16.

Έκλεψε την πρώτη θέση του ομίλου από την Παρί Σεν Ζερμέν η Μπενφίκα. Οι πρωτοπόροι του Πορτογαλικού πρωταθλήματος συνέτριψαν με 6-1 την Μακάμπι Χάιφα στο «Σάμι Οφέρ» και σε συνδυασμό με την νίκη με 2-1 της Παρί Σεν Ζερμέν επί της Γιουβέντους μέσα στο «Γιουβέντους Στάντιουμ» πέρασε ως πρώτη στους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ λόγω του ότι πέτυχε περισσότερα γκολ εκτός έδρας. Οι Πορτογάλοι άνοιξαν το σκορ με τον Ράμος στο 20′ όμως ο Τσέρι με πέναλτι έξι λεπτά αργότερα ισοφάρισε για τους Ισραηλινούς. Στην επανάληψη οι «αετοί» ανέκτησαν το προβάδισμα στο 59′ με τον Μούσα και δέκα λεπτά αργότερα με τον Γκριμάλντο έκαναν το 1-3. Στο 73′ ο Σίλβα έκανε τέσσερα τα τέρματα της ομάδας του. Ο Ενρίκε στο 88′ έγραψε το 1-5 και ο Ζόαο Μάριο στο 92′ έκανε το τελικό 1-6 σφραγίζοντας την πρωτιά στην Μπενφίκα. Στο άλλο ματς στο Τορίνο η Παρί κέρδισε την «Γιουβέντους με 2-1 με τους Ιταλούς να παρατασσονται αποδεκατισμένοι και με πολλές αλλαγές και αρκετούς πιτσιρικάδες. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Γάλλοι και ανοιξαν το σκορ στο 13′ με τον Εμπαπέ. Η «Βέκια Σινιόρα» ισοφάρισε στο 35′ με τον Μπονούτσι αλλά οι πρωταθλητές Γαλλίας πήραν την νίκη με τον Μέντες στο 69′ ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο ματς.

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ η Μάντσεστερ Σίτι που επιβλήθηκε της Σεβίλλης με 3-1 στο «Έτιχαντ» με τις δυο ομάδες να χουν εξασφαλίσει την πρώτη και την τρίτη θέση αντίστοιχα. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με τον Μιρ στο 31′. Στην επανάληψη οι Άγγλοι έκαναν την ανατροπή και στο 52′ ισοφάρισαν με τον Λιούις και πήραν κεφάλι στο σκορ στο 73′ με τον Αλβάρες. Την νίκη στους «πολίτες» σφράγισε ο Μαχρέζ στο 83′. Στο άλλο ματς του ομίλου στο «Πάρκεν» Κοπεγχάγη και Ντόρτμουντ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 με τους γηπεδούχους να είναι οριστικά τελευταίοι και τους φιλοξενούμενους να έχουν εξασφαλίσει από την προηγούμενη αγωνιστική την πρόκριση ως δεύτερη στους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Αζάρ στο 23′ άνοιξε το σκορ για τους Γερμανούς και ο Χάλαρντσον στο 41′ ισοφάρισε για τους Δανούς.

Στο «Σαν Σίρο» μια ισοπαλία ήθελε η Μίλαν κόντρα στην Σάλτσμπουργκ για να περάσει στους 16 και εν τέλη όχι μόνο κέρδισε αλλά την συνέτριψε κιόλας με 4-0. Ο Ζιρού στο 14′ άνοιξε τον δρόμο για την πρόκριση και ο Κρουνιτς στο 46′ έκανε το 2-0. Την πρόκριση στους Ιταλούς σφράγισε ο Ζιρού στο 57′ και ο Μεσίας έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 91′ κάνοντας το τελικό 4-0. Στο άλλο ματς η Τσέλσι δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο «Σταμφορντ Μπριτζ» με 2-1 με τους γηπεδούχους να περνάνε ως πρώτοι και τους φιλοξενούμενους να αποκλείονται και από το Γιουρόπα Λιγκ. Και όμως οι Κροάτες πάγωσαν το Λονδίνο με τον Πέτκοβιτς στο 7′ Όμως η απάντηση των Άγγλων ήταν γρήγορη και στο 18′ ισοφάρισαν με τον Στέρλινγκ και ο Ζακάρια στο 30′ χάρισε την νίκη στους «Λονδρέζους».