overfm.gr | Bundesliga | Εκκωφαντική Λεβερκούζεν διέσυρε και έριξε από την κορυφή την Ουνιόν

Η χειρότερη Λεβερκούζεν των τελευταίων ετών διέσυρε με 5-0 την Ουνιόν Βερολίνου στην «Μπάι Αρίνα» και την έριξε από την κορυφή.

Τι Λεβερκούζεν ήταν αυτή. Οι «ασπιρίνες» που πραγματοποιούν την χειρότερη πορεία των τελευταιων ετών διέσυραν με σκορ μαμούθ και συγκεκριμένα με 5-0 την Ουνιόν Βερολίνου στην «Μπάι Αρίνα» ρίχνοντας την από την κορυφή και ταυτοχρονα ανάσαναν βαθμολογικά καθώς ξέφυγαν από την επικίνδυνη ζώνη.

Και αν στο πρώτο μέρος το θέαμα ήταν κακό, στο δεύτερο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί.  Στο 46′, ο Ντεμιρμπάι εκτέλεσε κόρνερ και ο Άντριχ, με κεφαλιά, άνοιξε το σκορ. Δέκα λεπτά αργότερα από λάθος του Γκριλ ο Φρίμπονγκ πάσαρε στον Ντιαμπί που έκανε το 2-0. Δυο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι χτύπησαν στην κόντρα, με τον Μπάκερ να τροφοδοτεί τον Ντιαμπί και τον Γάλλο ακραίο φορ να πετυχαίνει δεύτερο προσωπικό γκολ, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο 68′ ο Αμίρι πάσαρε στον Χλόζεκ και αυτός έκανε το 4-0 και στο 76′ ο Μπέκερ έκανε το 5-0 και ολοκλήρωσε το μαρτύριο για την ομάδα του Βερολίνου.

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ(Τσάμπι Αλόνσο): Χραντέτσκι, Κοσούνου, Ταπσόμπα (69′ Τα), Χιντσάπι, Φρίμπονγκ (77′ Φοσού-Μενσά), Αμιρί, Άντριχ, Ντεμιρμπάι (55′ Παλάσιος), Μπάκερ, Ντιαμπί (69′ Αντλί), Χλόζεκ (77′ Χάντσον-Οντόι)

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ(Ουρς Φίσερ): Γκριλ, Μπαουμγκάρτλ, Κνόχε, Λέιτε, Τρίμελ, Τόρσμπι (59′ Σεγκίν), Κεντίρα (69′ Πάντοβιτς), Χάμπερερ (75′ Σκάρκε), Ριέρσον, Μπέκερ (59′ Μίτσελ), Γιορντάν (59′ Μπέρενς)