overfm.gr | ΣΠΟΡ | Έκανε το καθήκον του ο Ολυμπιακός και βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 36-30 του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας στην Ηλιούπολη και έμεινε σε απόσταση αναπνοής από την ΑΕΚ.

Το περσινό πάθημα του Ολυμπιακού της ήττας σοκ από τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας του έγινε μάθημα και φέτος επικράτησε με 36-30 στην Ηλιούπολη και παρέμεινε έναν βαθμό πίσω απο την πρωτοπόρο ΑΕΚ.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν πιο δυνατά και στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 8-3 ενώ η διαφορά ανέβηκε και στα 8 γκολ πέντε λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου (16-8). Εν τέλη το ημίχρονο τελείωσε με 20-11.

Οι «ερυθρόλευκοι» στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ξέφυγαν με 11 τέρματα (24-13), όμως χαλάρωσαν για ένα πεντάλεπτο και με ένα σερί 4-0 ο Ιωνικός μείωσε στα 7 γκολ (25-18 στο 39’). Ο Καρασαββίδης πήρε τάιμ άουτ και οι «Πειραιώτες» διατήρησαν αυτή την διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα και έφτασαν στην νίκη με 36-30.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 8-3, 11-6, 14-7, 16-8, 20-11 (ημ.), 24-13, 26-19, 28-20, 30-23, 33-27, 36-30

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Ρούσσος 1, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 4, Παπαβασίλης 3, Κουτουλογένης, Παπαδημητρίου, Παπαδόπουλος, Δομπρής 6, Βέμπερ 8, Πασσιάς 2, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 4, Γκρατζάν 3, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Κουκουλάς 5, Σ. Αϊβαλιώτης 4, Ταουσάνης 1, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Α. Βασιλείου 1, Π. Αϊβαλιώτης, Ι. Βασιλείου 2, Μπούτος, Μελετάκος 1, Δεληχρήστος 2, Τρούλος 2, Μαντζόπουλος 4, Ελοζιέουα 4, Χελιώτης 4.

Διαιτητές: Γερουλάνος- Γερουλάνος, Δίλεπτα: 5-0, Πέναλτι: 5/5-2/3