overfm.gr | Serie A | Έκανε το καθήκον της η Νάπολι

Εύκολα επιβλήθηκε η Νάπολι της Τορίνο με 3-1 στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» και βρίσκεται στην πρώτη θέση με τρεις βαθμούς διαφορά από την Αταλάντα που χει ένα ματς λιγότερο.

Δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Τορίνο η Νάπολι με 3-1 στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» και να βρεθεί στην κορυφή με τρεις βαθμούς διαφορά από την Αταλάντα με την τελευταία να έχει ματς λιγότερο.

Ο χορός των γκολ ξεκίνησε στο 6′ όταν ο Ρούι έκανε την σέντρα και ο Αγκινσά με κεφαλιά έκανε το 1-0. Ο ίδιος παίκτης έξι λεπτά αργότερα με σουτ από τα δεξιά νίκησε στην κλειστή γωνία τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του ενώ ο ίδιος έκανε ντοπιέτα.

Στο 18ο λεπτό ο Μερέτ έπεσε κι έσωσε μετά από συρτό σουτ του Βλάσιτς από μακριά ενώ στο 33’ η κεφαλιά του Ραχμάνι πέρασε μόλις άουτ. Όμως στο 37′ ο Κβαρατσκέλια βρέθηκε απέναντι από τον πορτιέρο των φιλοξενουμένων και με πλασέ έκανε το 3-0. Στο 43′ ο Σανάμπρια με δυνατό σουτ μείωσε σε 3-1 ενώ θα μπορούσε να μειώσει και σε 3-2 αλλά η κεφαλιά του στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έφυγε λίγο αόυτ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στην επανάληψη όμως στο 84′ λίγο έλεψε να δεχθούν γκολ αλλά ο Μερέτ έκανε μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Ράντονιτς. Στο 86’ το σουτ του Ντι Λορέντζο πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 90’ η Νάπολι απείλησε και με τον Λοσάνο.

ΝΑΠΟΛΙ(Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μερέτ, Μάριο Ρουί (82’ Ολιβέρα), Ντι Λορέντζο, Κιμ, Ραχμάνι, Λομπότκα, Ζιελίνσκι (62’ Εντομπελέ), Ανγκισά, Κβαρατσχέλια (80’ Ελμάς), Πολιτάνο (68’ Λοσάνο), Ραζπαντόρι (62’ Σιμεόνε)

ΤΟΡΙΝΟ(Ιβάν Γιούριτς): Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Ντζιντζί, Ροντρίγκες (85’ Σχουρς), Μπουοντζιόρνο, Σινγκό (85’ καραμό), Λατσάρο (74’ Άια), Λινέτι (74’ Αντοπό), Λούκιτς, Μίραντσουκ (69’ Ράντονιτς), Βλάσιτς,

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.