overfm.gr | Serie A | Έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά τελικά κέρδισε η Νάπολι

Μπορεί να καρδιοχτύπησε αλλά τελικά κέρδισε η Νάπολι την Ουντινέζε με 3-2 και πέτυχε την ενδέκατη συνεχόμενη νικη.

Η Νάπολι επικράτησε της Ουντινέζε με 3-2 στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας πετυχαίνοντας την 11η σερί νίκη της. Όμως εκανε τα εύκολα δύσκολα και από 3-0 που προηγήθηκε η αντίπαλος της μείωσε σε 3-2 αλλά εν τέλη κράτησε την νίκη.

Η Ουντινέζε μπήκε δυνατά στα πρώτα  λεπτά και στο 2’ όπως και στο 7’, ο Μερέτ είπε όχι σε σουτ των Μπέτο και Ντεουλοφέου ενώ στο 8’ πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση με τα πόδια σε νέο πλασέ του τελευταίου. Όμως οι «παρτενοπέι» στην πρώτη τους φαση στο ματς την έκαναν γκολ. Στο 15′ σε σέντρα του Έλμας , ο Όσιμεν έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-0.

Στο 31′ ο Λοσάνο άνοιξε για τον Ζιελίνσκι που έφερε την μπάλα και σούταρε για το 2-0. Στο 57ο λεπτό ο Εχιζίμπουε έχασε απίθανη ευκαιρία εξ επαφής και στην κόντρα ο Ανγκισά έβγαλε κάθετα στον Ελμάς, εκείνος πάτησε περιοχή από αριστερά, άδειασε έναν αντίπαλο και πλάσαρε για το 3-0. Στο 61’ ο Σιλβέστρι είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Ελμάς ενώ στο 80′ με όμορφο γυριστό ο Νεστορόφσκι μείωσε σε 3-1. Δυο λεπτά αργότερα ο Σάμαρτζιτς έκλεψε την μπάλα και με σουτ εκτος περιοχής μείωσε σε 3-2 χωρίς να απειλήσει η Ουντινέζε στην συνέχεια με ισοφάριση.

ΝΑΠΟΛΙ(Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μερέτ, Κιμ, Ντο Λορέντζο, Ολιβέρα (46’ Μάριο Ρουί), Ζέσους (60’ Πολιτάνο), Λομπότκα, Ανγκισά, Ζιελίνσκι (67’ Εντομπελέ), Λοσάνο (60’ Έστιγκορντ), Ελμάς, Οσιμέν

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ(Αντρέα Σοτίλ): Σιλβέστρι, Πέρεθ, Μπιγιόλ, Εμπόσε, Εχιζίμπουε, Λόβριτς, Γουάλας (71’ Γιάγιαλο), Περέιρα, Αρσλάν (56’ Σάμαρντζιτς), Μπέτο (71’ Νεστορόβσκι), Ντεουλοφέου (26’ Σαξές)