overfm.gr | Bundesliga | Έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά κέρδισε η Λειψία

Πιο εύκολα από ότι λέει το τελικό 3-2 επικράτησε η Λειψία της Χέρτα στην «Ρεντ Μπουλ Αρίνα» καθώς στο ημίχρονο κέρδιζε με 3-0.

Έστω και με καρδιοχτύπια η Λειψία κέρδισε την Χέρτα με 3-2 στην «Ρεντ Μπουλ Αρίνα» σε ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-2 το εις βάρος τους 3-0 του ημιχρόνου και θα μπορούσαν να είχαν κάνει το ολικό come back ώστε να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας χωρίς αποτέλεσμα.

Έπειτα από ένα στείρο ξεκίνημα στο παιχνίδι οι «ταύροι» άνοιξαν το σκορ στο 25′ με τον Φόρσμπεργκ με προβολή έπειτα από σέντρα του Σομπολσάι. Ο τελευταίος εκτέλεσε το κόρνερ στο 31΄και ο Ενκουκού με κεφαλιά έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους ενώ στις καθυσερήσεις του ημιχρόνου ο Σίλβα έκανε το σουτ η μπάλα βρήκε το δοκάρι και ο Όρμπαν πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 3-0 για την Λειψία σε ένα ιδανικό πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι «Βερολινέζοι» βγήκαν στην επίθεση και έχασαν δυο καλές ευκαιρίες με Λουκεμπάκιο (55′) και Κανγκά (58′). Στο 62′ ο Ντιαλό κάνει χέρι και ο Λουντεμπάκιο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 3-1. Δυο λεπτά αργότερα έπειτα από σύγχυση στην άμυνα των Κυπελλούχων Γερμανίας ο Μπλάσβιχ έδιωξε και ο Γιόβετιτς με δυνατό σουτ μείωσε σε 3-2 κάνοντας ροντέο το παιχνίδι.

Στο 70′, ο Μαυροβούνιος δεν έπιασε τη κεφαλιά όπως θα ήθελε, σπαταλώντας ευκαιρία της Χέρτα για την ισοφάριση, ενώ δέκα λεπτά αργότερα η Λειψία έχασε τρομερή ευκαιρία με τον Ενκουνκού να πλασάρει τον γκολκίπερ Κρίστενσεν και, ενώ η μπάλα πήγαινε προς τα δίχτυα, ο Λουκεμπάκιο, με σωτήρια προβολή, την έδιωξε πριν περάσει τη γραμμή. Ο ίδιος παίκτης είχε ακυρωθέν γκολ στο 86′ ενώ στην συνέχεια δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο και η γηπεδούχος ομάδα πήρε μια νίκη με καρδιοχτύπια.

ΛΕΙΨΙΑ(Μάρκο Ρόζε): Μπλάσβιχ, Σιμακάν (61′ Χένριχς), Όρμπαν, Ντιαλό, Ράουμ (61′ Χάλστενμπεργκ), Χαϊνταρά (61′ Καμπλ), Σλάγκερ, Σομποζλάι, Φόρσμπεργκ (72′ Πόουλσεν), Ενκουνκού, Σίλβα (72′ Νοβόα)

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ(Σάντρο Σβαρτς): Κρίστενσεν, Κένι, Ρογκέλ, Κεμπφ, Πλάτενχαρντ (46′ Μίτελστεντ), Σούνιτς (46′ Κανγκά), Τουσάρ, Σερντάρ (83′ Ζέλκε), Λουκεμπάκιο, Ρίχτερ (59′ Ετζούκε), Γιόβετιτς

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.