overfm.gr | Bundesliga | Έκανε… σεφτέ στο 2022 η Στουτγκάρδη

Η Στουτγκάρδη έμεινε πίσω στο σκορ με 2-0 από την Γκλάντμπαχ, ωστόσο το γύρισε σε 3-2 και πήρε την πρώτη νίκη μέσα στο 2022

Με ανατροπή από το 0-2, η Στουτγάρδη επέστρεψε στις νίκες, μετά από εννέα αγωνιστικές, επικρατώντας 3-2 της Γκλάντμπαχ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι!

Το συγκρότημα του Τεντέσκο είχε να πανηγυρίσει τρίποντο από τις 11 Δεκεμβρίου και ένα 2-0 κόντρα στην Βόλφσμπουργκ. Πλέον βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Μια εβδομάδα πριν, επέστρεψε από το 0-2, κάνοντας το 2-2 με τη Βόλφσμπουργκ και, απόψε, επιβεβαίωσε πως η άμυνά της είναι επιρρεπής, φτάνοντας τα 17 συνεχόμενα, εκτός έδρας, παιχνίδια όπου δέχεται γκολ.

Στο 14′, ο Νόιχαουζ πάσαρε στον Πλεά και εκείνος σούταρε δυνατά, ο γκολκίπερ Μίλερ δεν συγκράτησε την μπάλα, που κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Στο 24ο λεπτό, η Στουτγάρδη απείλησε με τον Κάλαϊτζιτς και, δέκα λεπτά πριν το ημίχρονο, η Γκλάντμπαχ έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Ο σκόρερ Πλεά έκανε το γύρισμα και, στο δεύτερο δοκάρι, ο Τιράμ, με προβολή, έκανε το 0-2 στο 35′.

Η Στουτγάρδη κατάφερε να μειώσει, τρία λεπτά αργότερα. Ο Μπενσεμπαϊνί δεν έδιωξε σωστά, στο γύρισμα του Σόσα, η μπάλα στρώθηκε στον Έντο που σούταρε και σκόραρε για το 1-2, βάζοντας τη Στουτγάρδη ξανά στο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό, ο Καλαϊτζιτς σούταρε, ο Φούχρχ ευνοήθηκε από τις κόντρες και έκανε το 2-2.

Η ολική ανατροπή για τη Στουτγάρδη ήρθε στο 83ο λεπτό. Ο Σόσα, από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα, και ο ξεμαρκάριστος Κάλαϊτζιτς είχε όλο το χρόνο να ζυγίσει το σουτ και να πλασάρει για το 3-2.

Η Γκλάντμπαχ όχι μόνο δεν είχε απάντησει, αλλά θα μπορούσε να είχε δεχτεί και τέταρτο γκολ, στο 88′, αλλά το τέρμα του Μαρμούς ακυρώθηκε για οφσάιντ.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Μίλερ, Μαυροπάνος, Άντον, Ίτο, Φούχριχ (90′ Φόρστερ), Έντο, Καραζόρ, Σόσα, Μαρμούς (89′ Κουλιμπαλί), Τιάγκο (90’+4′ Έγκλοφ), Κάλαϊτζιτς

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Σκάλι, Γκίντερ, Ελβέντι, Μπενσεμπαϊνί, Κράμερ, Κονέ (72′ Εμπολό), Χόφμαν, Νόιχαουζ, Τιράμ, Πλεά (84′ Νετζ)