overfm.gr | Bundesliga | Είχε τον Γ(κ)ρίφο η Φράιμπουργκ να περάσει δεύτερη διασύροντας την Ουνιόν

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βιτσέτζο Γκρίφο ο οποίος έκανε χατ-τρικ η Φράιμπουργκ συνέτριψε με 4-1 την Ουνιόν Βερολίνου στην «Γιουρόπα Παρκ Αρίνα» και πέρασε μόνη στην δεύτερη θέση.

Χάρη σε χατ-τρικ του Γκρίφο που ήταν το πρώτο του στην Μπουντεσλίγκα η Φράιμπουργκ συνέτριψε με 4-1 την Ουνιόν Βερολίνου και πέρασε μόνη στην δεύτερη θέση απέχοντας 4 βαθμούς από την πρωτοπόρο Μπάγερν. Όσο για τους «Βερολινέζους» από εκεί που πριν τρεις αγωνιστικές ήταν μόνοι πρώτοι, πλέον βρίσκονται στην τέταρη θέση μαζι με την Άιντραχτ.

Μόλις στο τέταρτο λεπτό ο Ιταλός επιθετικός άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ενώ δυο λεπτά αργότερα δεχόμενος την ασίστ του Γκρέγκοριτς έκανε το 2-0. Μάλιστα στο 10′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι με τον Κνόχε να σημαδεύει το δοκάρι. Δεν λάθεψε όμως ο Γκρίφο από την ίδια θέση δέκα λεπτα αργότερα και έκανε το 3-0 για τους γηπεδούχους σημειώνοντας χατ-τρικ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Γκρέγκοριτς έκανε το 4-0 σε ένα ιδανικο πρώτο μέρος για την Φράιμπουργκ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε ενώ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το μόνο που κατάφερε η Ουνιόν ήταν να μειώσει με πέναλτι του Μίτσελ στο 84′.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Φλέκεν, Σιλντίγια, Γκίντερ, Λίνχαρτ, Κούμπλερ (69′ Σάλαϊ), Κέιτελ, Χόφλερ (69′ Έγκεσταϊν), Γκούντερ, Ντόαν (76′ Γου Γέονγκ), Γκρίφο (77′ Χόλερ), Γκρέγκοριτς (69′ Πέτερσεν)

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Γκριλ, Ντόεκι, Κνόχε, Λέιτε, Τρίμελ, Σεγκούν, Ριέρσον (76′ Γκίσελμαν), Χαραγκούτσι (60′ Τόρσμπι), Χάμπερερ (77′ Πάντοβιτς), Μπέκερ (46′ Γιάκελ), Μπέρενς (60′ Μίτσελ)