overfm.gr | Super League 1 | Είπε Όχι-ο στην νίκη του Ολυμπιακού στο φινάλε

Με γκολ του Οχιο στην τελευταία ουσιαστικά φάση του φιλικού με τον Ολυμπιακό η Στανταρ Λιέγης ισοφάρισε σε 3-3 με τις δυο ομάδες να προσφέρουν πλούσιο θέαμα.

Ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από το να πάρει την νίκη με την Σταντάρ Λιέγης κάνοντας την ανατροπή αλλά ο Οχιό είχε διαφορετική άποψη και ουσιαστικά στην τελευταία φάση του αγώνα ισοφάρισε σε 3-3 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Ο Μαρσέλο ήταν από τους παίκτες που πήγαν να αλλάξουν το ματς για τους «ερυθρόλευκους» με τις δυο σέντρες του για τον Μπακαμπού και τον Ελ Αραμπί, αλλά δεν έφτασε όμως. Επόμενο φιλικό για την ομάδα του Μίτσελ αυτό με την Νότιγχαμ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» το Σάββατο (10-12).

Oι Βέλγοι πίεσαν τους πρωταθλητές Ελλάδας στα πρώτα λεπτά μπαίνοντας φουριόζοι στο ματς. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και στην πρώτη αξιόλογη φάση στο παιχνίδι σημειώθηκε γκολ για την ομάδα της Λιέγης. Ο Ντάβιτα στο 19′ απέφυγε τον Κασάμι και με δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη και κάπως έτσι η Σταντάρ έκανε το 1-0. Οι Βέλγοι έχουν περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή τους και είναι καλύτεροι από τους «Πειραιώτες» έως τώρα, αφού απειλούν περισσότερο. Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μια πολύ καλή ευκαιρία όταν με τον Κασάμι να κλέβει στον χώρο του κέντρου, τον Μπιέλ να βρίσκει με διαγώνια πάσα τον Ροντρίγκες και τον τελευταίο να σουτάρει με δύναμη από πλάγια θέση και τον Μποντάρ να διώχνει σε κόρνερ. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο παραμόνο τον τραυματισμό του Ντόι που βγήκε ως αναγκαστική αλλαγή με τον Μπουχαλάκη να τον αντικαθιστά.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης αλλά στο 55′ λίγο έλειψε να το δεχτεί όταν ο Οχιό βρέθηκε απέναντι από τον Πασχαλάκη αλλά ο τελευταίος απέκρουσε το πλασέ του. Και τρία λεπτά αργότερα η πειραϊκή ομάδα αφού γλύτωσε το δεύτερο γκολ ευτύχησε να ισοφαρίσει όταν ο Βρουσάι έκανε την συρτή σέντρα και ο Ελ Αραμπί με πλασέ έκανε το 1-1 φέρνοντας το ματς στα ίσα. Και ενώ η ελληνική ομάδα απέκτησε μομέντουμ μετά την ισοφάριση, στο 64′ οι Βέλγοι ανέκτησαν το προβάδισμα όταν η άμυνα της ομάδας του Μίτσελ αδράνησε και ο Οχιό πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κρίστινσον κάνοντας το 2-1. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Μπακαμπού βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Μποντάρ απέκρουσε.

Ο ίδιος παίκτης δεν λάθεψε στο 74′ οταν δεχόμενος την μπαλιά από τον Μαρσέλο νίκησε στο τετ α τετ τον Βέλγο τερματοφύλακα και ισοφάρισε σε 2-2. Και στο 76΄ήρθε η ανατροπή με τον Μαρσέλο πάλι σε ρόλο δημιουργού κάνοντας ωραία σέντρα για τον Ελ Αραμπί που έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 3-2 δίνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Μάλιστα στο 83′ παραλίγο να κλειδώσει την νίκη με τον Χάμες να σουτάρει δυνατά και τον Χενκινέ να αποκρούει και στην συνέχεια νίκησε και τον Μπακαμπού από κοντά. Στο 87′ η βελγική ομάδα πλησίασε την ισοφάριση με τον Ζινκερνάγκελ ο οποίος παραλίγο να πληγώσει την ομάδα στην οποία ανήκει αλλά το πλασέ του έσωσε ο Κρίστινσον.  Και αφού δεν έγινε η ισοφάριση στο 87′ έγινε στο 90′ με τον Τσάνακ να κάνει όμορφη σέντρα από τα δεξιά και ο Οχιό από κοντά έκανε το 3-3 και ουσιαστικά ήταν η τελευταία φάση του φιλικού.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης(61′ Κρίστινσον) – Βρουσάι(61′ Καλογερόπουλος), Ρέτσος(61′ Μπακαμπού), Ντόι(42′ Μπουχαλάκης), Ρέαμπτσουκ(61′ Φορτούνης) – Εμβιλά, Κασάμι(46′ Σαμασέκου) – Μασούρας(61′ Ανδρούτσος), Αγκιμπού Καμαρά(61′ Μαρσέλο), Γκάρι Ροντρίγκες(46′ Χάμες Ροντρίγκες) – Μπιέλ(46′ Ελ Αραμπί)

Σταντάρ Λιέγης: Μποντάρ, Μποπ, Τσίμιροτ, Λαΐφης, Φόσεϊ, Αλσάτε, Ντένουμ, Μπαλικισά, Νταβίντα, Ζιάνι, Πέριτσα