overfm.gr | Serie A | Έιμπραχαμ κέρναγε, Ντιμπάλα έπινε για την Ρόμα

Με τον Έιμπραχαμ να δημιουργεί και τα δυο γκολ για τον Ντιμπάλα η Ρόμα επικράτησε με 2-0 της Φιορεντίνα στο «Ολυμπικο».

Χάρη σε δυο ασίστ του Έιμπραχαμ και ισάριθμα γκολ του Ντιμπάλα η Ρόμα κέρδισε με 2-0 την Φιορεντίνα στο «Ολύμπικο» και ισοβαθμεί στην πέμπτη θέση με την Αταλάντα και την Λάτσιο. Οι «βιόλα» με αυτήν την ήττα ισοβαθμούν στην ένατη θέση με την Τορίνο.

Στο 13ο λεπτό ο Τεράτσιανο έσωσε μετά από σουτ του Ζαλέβσκι ενώ στο 22’ ήταν η σειρά του Πατρίσιο να βγάλει το σουτ του Άμραμπατ. Δυό λεπτά αργότερα οι «Τοσκανοί» έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντοντό με δεύτερη κίτρινη. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι «τζιαλορόσι» και στο 40′ ο Έιμπραχαμ έδωσε στον Ντιμπάλα που αφού κοντρόλαρε με το στήθος σούταρε και έκανε το 1-0.

Στο 52΄μάλιστα είχαν και δοκάρι με δυνατό σουτ του Τσέλικ και στο 58’ η κεφαλιά του Κουαμέ έφυγε μόλις έξω. Στο 82′ ο Έιμπραχαμ έκανε την σέντρα και ο Ντιμπαλα με πλασέ έκανε το 2-0 για τους «Ρωμαίους».

ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Τσελίκ, Κούμπουλα, Σμόλινγκ, Μαντσίνι, Κριστάντε, Μποβέ (67’ Μάτιτς), Πελεγκρίνι (74’ Ταχίροβιτς), Ντιμπάλα (89′ Μπελότι), Έιμπραχαμ (89′ Σολμπάκεν), Ζαλέβσκι (67’ Σπινατσόλα)

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τεράτσιανο, Ιγκόρ, Ντοντό, Μπιράγκι, Μιλένκοβιτς, Μποναβεντούρα (85’ Καστροβίλι), Ικονέ (46’ Γκονθάλεθ), Ντάνκαν (29’ Βενούτι), Άμραμπατ, Γιόβιτς (46’ Μπαράκ), Κουαμέ