overfm.gr | Uncategorized | ΈΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ. Το απίθανο Μαρόκο πέταξε και την Πορτογαλία έξω και πέρασε στους 4

Νέο έπος από το Μαρόκο το οποίο μετά την Ισπανία κατάφερε να αποκλείσει και την Πορτογαλία κερδίζοντας την με 1-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικα του Μουντιάλ.

Είναι αλήθεια. Πιστέψτε το! Το φοβερό, τρομερό, εκπληκτικό (χρησιμοποιήστε όσους άλλους χαρακτηρισμούς θέλετε) Μαρόκο έγραψε ιστορία. Μετά την μεγαλειώδη πρόκριση επί της Ισπανίας στα πέναλτι στα προημιτελικά, κατάφερε να πετάξει έξω και την έτερη χώρα της Ιβηρικής, την Πορτογαλία επικρατώντας με 1-0 χάρη σε γκολ του Ελ Νεσίρι. Αποτέλεσμα ήταν να περάσει στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία του. Στον σπουδαίο ημιτελικό της Τετάρτης θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αποψινού ζευγαριού Αγγλίας-Γαλλίας. Όσο για τους Πορτογάλους αποχαιρετούν πρόωρα το τουρνουά με τον Κριστιάνο Ρονάλντο πηγαίνοντας για τα αποδυτήρια να βάζει τα κλάματα από τον αποκλεισμό.

Με φόρα μπήκαν οι Πορτογάλοι στο ματς και μόλις στο 5′ έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Φέλιξ με καρφωτή κεφαλιά προσπάθησε να σκοράρει αλλά ο Μπόνο πετάχτηκε και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Η απάντηση των Αφρικανών ήρθε στο αμέσως επόμενο λεπτό όταν ο Ελ-Νεσίρι έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει ξυστά άουτ. Οι Μαροκινοί στην συνέχεια ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους, πήραν μέτρα και δημιούργησαν ευκαιρίες. Στο 18′ το σουτ του Ζίγιες πέρασε μόλις άουτ ενώ στο 26′ είχαμε φάση καρμπόν με αυτή του 6 με τον ίδιο πρωταγωνιστη. Και ενώ το Μαρόκο συνέχιζε να πιέζει στο 42′ ευτύχησε να προηγηθεί όταν ο Ντιόγκο Κόστα έκανε άστοχη έξοδο και ο Ελ Νεσίρι με κεφαλιά έκανε το 1-0 κάνοντας ακόμη μια έκπληξη. Τρία λεπτά αργότερα οι «Ίβηρες» άγγιξαν την ισοφάριση όταν ο Φερνάντες είχε σέντρα σουτ με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι. Και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου Οι Μαροκινοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάνε με σαφές προβάδισμα στα αποδυτήρια όταν βγήκαν στην κόντρα με τον Μπουφάλ να σπάει στον Ατιά-Αλά ο οποίος σούταρε μόλις άουτ.

Ο Φερνάντο Σάντος βλέποντας τα σκούρα για την ομάδα του έριξε στην μάχη τους Κανσέλο και Ρονάλντο μπας και ανατρέψουν την κατάσταση. Και στο 58′ ο Γκονζάλο Ράμος με κεφαλιά έχασε μια μεγάλη ευκαιρία με την μπάλα να περνάει άουτ και έξι λεπτά αργότερα η Πορτογαλία είχε μια πολύ καλή στιγμή με το σουτ του Φερνάντες να περνάει μόλις άουτ. Eνώ όλοι οι πρωταθλητές Ευρώπης του 2016 είχαν βγει μπροστά και πίεζαν για την ισοφάριση, παραλίγο να δεχτούν γκολ. Σε αντεπίθεση του Μαρόκου, ο Σεντίρα βρέθηκε σε θέση βολής στο 75′ αλλά έκανε πολύ κακό τελείωμα. Και στο 83′ η Πορτογαλία έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Φερνάντες να σουτάρει και τον Μπόνο να πετάγεται στο Γ και να διώχνει εντυπωσιακά. Οι «Ίβηρες» συνέχιζαν να πιέζουν με τους Μαροκινούς σε παθητικό ρόλο και στο 91′ ο Ρονάλντο έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση καθώς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως ο Μπόνο τον σταμάτησε και κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του. Δυο λεπτά αργότερα οι Αφρικανοί έμειναν με δέκα παίκτες με τον Σεντίρα να αποβάλλεται με δυο κίτρινες μέσα σε ένα λεπτό. Παρόλα αυτά έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσουν την πρόκριση όταν έφυγαν στην κόντρα με τον Αμπουκλάλ να είναι μόνος με τον Ντιόγκο Κόστα αλλά στην προσπάθεια του να περάσει την μπάλα με λόμπα έσωσε ο Πορτογάλος τερματοφύλακας. Η Πορτογαλία συνέχιζε να πιέζει και έχασε ύστατη ευκαιρία να πάει το ματς στην παράταση με τον Πέπε με κεφαλιά από κοντά να στέλνει την μπάλα μόλις άουτ. Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε το Μαρόκο να πανηγυρίζει νεα μεγαλειώδη πρόκριση.

Μαρόκο (4-3-3): Μπόνο – Χακίμι, Ελ Γιαμίκ, Σαΐς(58′ Ντάρι), Ατιά-Αλά – Αμραμπατ, Ουνάχι, Άμαλα(65′ Σεντίρα) – Ζιγιέκ(81’Zαμπράνε) , Εν-Νεσίρι(65′ Μπενούν), Μπουφάλ(81’Αμπουκλάλ)

Πορτογαλία (4-3-3): Ντιόγκο Κόστα – Νταλότ(79′ Όρτα), Πέπε, Ντίας, Γκερέιρο(51′ Κανσέλο) – Νέβες(51′ Ρονάλντο), Μπ. Σίλβα, Οτάβιο(69′ Λεάο) – Μπρούνο Φερνάντες, Γκονζάλο Ράμος(69′ Βιτίνια), Φέλιξ.