overfm.gr | Στίβος | Έγραψε ιστορία ο Τσόπρα, «χρυσός» ο Πίτερς στο ακόντιο

Ο Άντερσεν Πίτερς χρειάστηκε δύο βολές πάνω από 90 μέτρα για να μπορέσει να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο ακοντισμό.

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου στο Όρεγκον συνεχίζεται, με τον ακοντισμό ανδρών να βρίσκει νικητή τον Άντερσεν Πίτερς. Ο αθλητής με καταγωγή από τη Γρενάδα ήταν εξαιρετικός, ρίχνοντας δύο βολές που ξεπέρασαν τα 90 μέτρα.

Η καλύτερη του επίδοση ήταν 90.46 μέτρα και αυτή αρκούσε για να του δώσει το χρυσό μετάλλιο. Βέβαια, εκτός από τον νικητή Πίτερς, τα βλέμματα ήταν στραμμένα και σε άλλον ένα αθλητή που βρέθηκε στο βάθρο.

Ο λόγος για τον Νεράτζ Τσόπρα, ο οποίος χάρις στη βολή του στα 88.13 μέτρα, έγραψε ιστορία. Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο και έγινε ο πρώτος Ινδός που κατακτά μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Στην τρίτη θέση, ήταν ο Γιάκουμπ Βάντλεϊτς από την Τσεχία με 88:09μ.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας  στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.