overfm.gr | Champions League | Έγκλημα Αδάν και διασυρμός της Σπόρτινγκ από την Μαρσέιγ

Με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Αδάν ο οποίος αποβλήθηκε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας διεσύρθη από την Μαρσέιγ με 4-1 στο «Βελοντρόμ».

Η Μαρσέιγ πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ επί της Σπόρτινγκ στο «Βελοντρόμ» με 4-1. Αρνητικός πρωταγωνιστής για τους Πορτογάλους ήταν ο Αδάν που έχει ακέραια ευθύνη στα δυο πρώτα γκολ των Γάλλων ενώ αποβλήθηκε και με κόκκινη κάρτα στο 23′.

Πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, η πορτογαλική ομάδα ο Τρινκάο με δυνατό αριστερό σουτ πάγωσε την Μασσαλία και έκανε το 0-1. Στο 5′ ο Αρίτ νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Αδάν ενώ στο 10’ ο Έντουαρντς έβγαλε όμορφα στον Πέδρο Γκονσάλβες που έφυγε μόνος με τον Λόπεθ αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Ο τερματοφύλακας των Πορτογάλων στο 15′ έκανε λάθος και ο Σάντσες πήρε την κόντρα και ευτύχησε να ισοφαρίσει σε 1-1 και η ανατροπή ήρθε δυο λεπτά αργότερα όταν ο Αδάν έδωσε πάνω στον Γκεντουζί, εκείνος πέρασε στον Κλος που σέντραρε από δεξιά και ο Αρίτ με κεφαλιά έγραψε το 2-1.

Η κακή εμφάνιση του γκολκίπερ τν φιλοξενουμένων έφτασε στο αποκορύφωμα όταν στο 23′ έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής με αποτέλεσμα να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα. Και στο 28ο λεπτό ο Αρίτ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ίσραελ βγήκε στο πουθενά και ο Μπαλέρντι με κεφαλιά έκανε το 3-1.Στο 43′ οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή ευκαιρία με τον Μπαλέρντι που έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Μάλιστα στο 51′ ο Αλεξανδρόπουλος λίγο έλειψε να σκοράρει αλλά το πλασέ του έφυγε μόλις άουτ ενώ στο 85′ ο Ίσραελ έσωσε μετά από σουτ του Σάντσες από δεξιά αλλά ο Εμπεμπά πήρε το ριμπάουντ και από το ύψος του πέναλτι έκανε το 4-1. Παραλίγο να γίνει και το 5-1 αλλά ο Σάντσες πέρασε και τον Ίσραελ αλλά στην κενή εστία αστόχησε.

ΜΑΡΣΕΪΓ(Ιγκόρ Τούντορ): Πάου Λόπεθ, Μπεϊγί (77’ Ζιγκό), Μπαλέρντι, Νούνο Ταβάρες, Εμπεμπά, Βερετού (62’ Ρονζιέ), Γκεντουζί, Κλος, Αρίτ (77’ Ζέρσον), Αλέξις Σάντσες, Ουντέρ (62’ Γκέιγ)

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ(Ρούμπεν Αμορίμ): Αδάν, Ματέους Ρέις, Στ.Γιούστε (46’ Μαρσά), Εσγάιο, Ινάσιο, Ουγκάρτε (46’ Αλεξανδρόπουλος), Νούνο Σάντος (46’ Παουλίνιο), Έντουαρντς (26’ Ίσραελ), Μορίτα, Τρινκάο, Πέδρο Γκονσάλβες (46’ Ναζίνιο)

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.