overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΜΠΑΜ! Η επτάψυχη Κροατία χόρεψε….σάμπα την Βραζιλία στα πέναλτι

Το μεγάλο μπαμ έκανε η Κροατία καθώς απέκλεισε την Βραζιλία στα πέναλτι με 4-2 με την κανονική διάρκεια να λήγει χωρίς τέρματα και την παράταση 1-1.

Η μεγάλη βόμβα στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο έγινε. Η Κροατία κόντρα σε όλα μα όλα τα πρωγνωστικά κατάφερε να πετάξει έξω από τα ημιτελικά την Βραζιλία κερδίζοντας την στα πέναλτι με 4-2 με το ματς στην κανονική διάρκεια να λήγει ισόπαλο χωρίς τέρματα και την παράταση με 1-1. Με την «χρβάτσκα» να αποδεικνύεται επτάψυχη καθώς άντεξε και πήγε το ματς στην παράταση και εκεί παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ όχι μόνο δεν πτοήθηκε αλλά κατόρθωσε να ισοφαρίσει με ένα τυχερό γκολ του Πέτκοβιτς. Όσο για τους υπερόπτες Βραζιλιάνους ήταν άξιοι της τύχης τους καθώς δεν κατάφεραν να πάρουν την υπόθεση νίκη στην κανονική διάρκεια και την παράταση ενώ είναι η τέταρτη φορά στα τελευταία πέντε Μουντιάλ που αποκλείονται στα προημιτελικά.

H «χρβάτσκα» δεν μπήκε καθόλου φοβισμένη στο παιχνίδι και έβγαινε με αξιώσεις στην εστία του Άλισον. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι «καριόκας» κέρδιζαν τα μέτρα και έβγαιναν μπροστά αλλά έπεφταν πάνω στην πολύ καλά στημένη άμυνα με τους Λόβερν και Γκβαρντιόλ μην επιτρέποντας να κάνουν παιχνίδι. Στην συνέχεια οι δυο ομάδες επιδόθηκαν σε σουτ που κόντραραν στους αμυνόμενούς χωρίς να απειλήσουν ιδιαίτερα. Οι Κροάτες συνέχισαν να κοντρολάρουν το τέμπο του αγώνα με τους Βραζιλιάνους να είναι αρκετά σφιχτοί έχοντας μικρές αποστάσεις στις γραμμές. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Κροατία φάνηκε να αντέχει στην μικρή πίεση της «σελεσαο» και με σχετική ευκολία κράτησαν το μηδέν και πήγαν με αυτό στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι Κροάτες παραλίγο να πετύχουν αυτογκόλ όταν στο 47′ ο Γκβαρντιόλ με τάκλιν λίγο έλειψε να σκοράρει αλλά ο Λιάκοβιτς έσωσε την ομάδα του από την παραβίαση. Αυτό έδωσε ώθηση στους «καριόκας» που βγήκαν μπροστά και στο 55′ ο Ριτσάρλισον πάσαρε στον Νεϊμάρ που από πλάγια βρέθηκε απέναντι από τον Λιβάκοβιτς αλλά ο τελευταίος είπε όχι στον σούπερ σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν. Η Βραζιλία συνέχισε την πίεση και συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες και στο 66′ έπειτα από καραμπόλες η μπάλα έφτασε στον Πακετά ο οποίος πλάσαρε πάνω στον Κροάτη τερματοφύλακα. Το σκηνικό ήταν γνωριμο με τους Κροάτες να προσπαθούν να βγουν μπροστα αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν αλλά την ομάδα του Τίτε να χάνει ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία που ουσιαστικά ήταν φάση καρμπόν με αυτή του 55′ με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Στην συνέχεια η «σελεσάο» έχασε ακόμη μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Μιλιτάο στο 86′ να κάνει το πρώτο σουτ και να κοντράρεται στα σώματα και με το δεύτερο που επιχείρησε να φεύγει ελάχιστα άουτ. Και καπώς έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με την Κροατία να αντέχει την πίεση που της άσκησε η Βραζιλία στο δεύτερο ημίχρονο.

Eκεί όπου οι Βραζιλιάνοι μπήκαν αποφασισμένοι και πιεστικοί από το πρώτο δεύτερόλεπτο ώστε να πετύχουν το γκολ που θα τους έβγαζε από το άγχος. Και ενώ η πίεση εντεινόταν, το φινάλε του πρώτου μέρους της παράτασης είχε happy end για αυτούς όταν στο 105′ οι Ροντρίγκο, Πακετά και Νεϊμάρ συνεργάστηκαν άψογα και ο τελευταίος αφού βρέθηκε απέναντι από τον Λιβάκοβιτς τον πέρασε και στην άδεια εστία έκανε το 1-0 για την Βραζιλία μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης η «χρβάτσκα» μην έχοντας να χάσει κάτι προσπάθησε να βγει μπροστά για την ισοφάριση. Στον αντίποδα οι «καριόκας» ήλεγχαν το παιχνίδι και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Και ενώ όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Τίτε θα έπαιρνε την πρόκριση, η Κροατία από το πουθενά ισοφάρισε. Στο 116′ έφυγε στην κόντρα με τον Όρσιτς να κάνει το γύρισμα για τον Πέτκοβιτς που σούταρε από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα αφού κόντραρε στον Μαρκίνιος κατέληξε στα δίχτυα του Άλισον για να γίνει το 1-1. Μάλιστα στο 121′ η Βραζιλία παραλίγο να πάρει την πρόκριση όταν ο Καζεμίρο σούταρε εν κινήσει και ο Λιβάκοβιτς το βγαλε με δυσκολία με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στα πέναλτι.

Εκεί όπου ο Βλάσιτς έκανε το 1-0 και ο Ροντρίγκο νικήθηκε από τον Λιβάκοβιτς. Ο Μάγιερ έκανε το 2-0, ο Κασεμίρο μείωσε σε 2-1, ο Μόντριτς έκανε το 3-1. Στην συνέχεια ο Πέδρο μείωσε σε 3-2, ο Όρσιτς έκανε το 4-2 και ο Μαρκίνιος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με την Κροατία να πετυχαίνει αυτήν την μυθική και επική πρόκριση.

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς – Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Σόσα(110′ Μπούντιμιρ) – Μπρόζοβιτς(114′ Όρσιτς), Κόβατσιτς(105′ Mάγιερ), Μόντριτς – Πάσαλιτς(72′ Βλάσιτς), Κράμαριτς(72′ Πέτκοβιτς), Πέρισιτς.

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον – Μιλιτάο(105′ Σάντρο), Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Ντανίλο – Κασεμίρο, Πακετά(105′ Φρεντ) – Ραφίνια(56′ Άντονι), Νεϊμάρ, Βινίσιους(64′ Ροντρίγκο) – Ρισάρλισον(84′ Πέδρο).