overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Έγινε της….Κορέας στο φινάλε και πέρασε στους 16

Μια θρυλική πρόκριση πανηγύρισε η Νότια Κορέα η οπόία με την νίκη της επί της Πορτογαλίας με 2-1 πέρασε στους 16 του Μουντιάλ.

Τι φινάλε ήταν αυτό! Η Νότια Κορέα πέτυχε μια πολύ μεγάλη νίκη επί της Πορτογαλίας με 2-1 και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάρει μια μυθική πρόκριση για τους 16 αφήνοντας εκτός την Ουρουγουάη. Και αυτό γιατί οι Ασιάτες έχουν συντελεστή τερμάτων 4-4 με τους Ουρουγουανούς 2-2 και καπως έτσι πανηγύρισαν έξαλλα αυτή την πρόκριση. Οι Πορτογάλοι από την άλλη ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν μέχρι που οι αντίπαλοι τους πήραν τα μέτρα και έφτασαν στην ισοφάριση και από εκεί και πέρα πέτυχαν το γκολ στις καθυστερήσεις που τους έστειλε στους 16.

To ιδανικό ξεκίνημα για τους «Ίβηρες» στο παιχνίδι καθώς μόλις στο 5′ άνοιξαν το σκορ με τον Νταλότ που πάτησε περιοχή από δεξιά και από το ύψος της μικρής περιοχής εκτέλεσε τον Σονγκ-Γκιου γράφοντας το 0-1 και η ομάδα του Φερνάντο Σάντος σε θέση ισχύος από νωρίς. Οι Νοτιοκορεάτες αρχίζουν και ανεβάζουν στροφές και στο 17′ τους ακυρώθηκαν γκολ με τον Τζιν Σουν Κιμ. Αυτό όπως αποδείχθηκε ήταν η προειδοποίηση καθώς στο 27′ έπειτα απο εκτέλεση κόρνερ ο Ρονάλντο έκανε κακό διώξιμο και στρώθηκε η μπάλα στον Κιμ που από κοντά με προβολή έκανε το 1-1 φέρνοντας το ματς στα ίσα. Στην συνέχεια του ματς ο ρυθμός έπεσε με τις δυο ομάδες να επιδίδονται σε αργό τέμπο και στο 42′ η Πορτογαλία έχασε διπλή ευκαιρία να ανακτήσει το προβάδισμα όταν ο Βιτίνια σούταρε δυνατά ο Σονγκ-Γκιου έδιωξε και ο Ρονάλντο που πήρε το ριμπάουντ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Οι «Ίβηρες» πίεσαν και άλλο ώστε να πάνε με προβάδισμα στα αποδυτήρια αλλά οι Ασιάτες άντεξαν και πήγαν με την ισοπαλία.

Στην επανάληψη η Νότια Κορέα μπήκε πιο δυνατά όπως τελείωσε δηλαδή το πρώτο ημίχρονο και ο Σον είχε ένα πολύ καλό σουτ στο 56′ με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Έντεκα λεπτά αργότερα ο Ιμπεόμ Χουάνγκ είχε ένα πολύ δυνατό σουτ και ο Ντιόγκο Κόστα απέκρουσε εντυπωσιακά. Οι Πορτογάλοι ήταν πολύ κακοί στην επανάληψη καθώς αρκέστηκαν στην ισοπαλία επειδή με αυτό το αποτέλεσμα ήταν πρώτοι. Και κάπως έτσι φτάσαμε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όπου οι Νοτιοκορεάτες βγήκαν σε κόντρα επίθεση με τον Σον να τρέχει το μισό γήπεδο με την μπάλα και να περνά στον νεοεισελθόντα Χι-Τσαν Χουάνγκ, ο οποίος πλασάρει εύστοχα και έκανε το 2-1 μέσα σε πανδαιμόνιο από παίκτες και οπαδούς των Ασιατών. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν συνέβη κάτι , η Ουρουγουάη στο άλλο ματς δεν σκόραρε και έτσι η Νότια Κορέα πανηγύρισε την μεγάλη πρόκριση.

Νότια Κορέα: Κιμ Σονγκ-Γκιου – Κιμ Μουν Χουάν( 81′ Χουάνγκ Χι-Τσαν), Μιν-Τζάε Κιμ, Γου-Γιάνγκ Γιούνγκ. Γιν-Σου Κιμ – Χουάνγκ Ινμπέομ, Γιουνγκ Γου(81′ Ουί Τζο)-Γιουνγκ – Κουόν Τσανγκ-χουν(66′ Χι Τσαν), Γου-Γεόνγκ Τζονγκ(93’Γιου-Μιν), Σον – Τσο.

Πορτογαλία: Ντιόγκο Κόστα – Νταλότ, Πέπε, Αντόνιο Σίλβα, Κανσέλο – Ρούμπεν Νέβες(66′ Λεάο), Ματέους Νούνιες(66′ Παλίνια), Βιτίνια, Ζοάο Μάριο(82′ Μπερνάρντο Σίλβα) – Βιτίνια(82′ Καρβάλιο), Ρονάλντο(66′ Αντρέ Σίλβα), Ρικάρντο Όρτα.