overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Εύκολα η Ιταλία, στις καθυστερήσεις με Έρικσεν η Δανία

Σε ένα εύκολο βράδυ εξελίχθηκε ο αγώνας για την Ιταλία απέναντι στην Πολωνία, ενώ ο Κρίστιαν Έρικσεν ήταν εκείνος που με δύο πέναλτι έδωσε τη νίκη στην Δανία με την Ισλανδία.

Η Ιταλία ήταν εκείμη που μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, απειλώντας με τον Φεντερίκο Μπερναντέσκι στο 8’, με τον Βόιτσιχ Σέζνι να βγάζει την μπάλα κόρνερ. Μάλιστα ήταν ο Λορένζο Ινσίνιε αυτός που έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους στο 20’, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Επτά λεπτά αργότερα ο Γκρεγκόρτζ Κρικόβιακ τιμωρήθηκε για κράτημα μέσα στην μεγάλη περιοχή, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι υπέρ των Ιταλών, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ζορζίνιο. Οι Πολωνοί δεν κατάφεραν να απειλήσουν καθόλου στο υπόλοιπο ημίχρονο τον Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα, ενώ ο Αντρέα Μπελότι έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-0 στο 35’, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν την εστία, αυτή την φορά με τους Μπαρέλα και Ινσίνιε. Ο αγώνας χάθηκε οριστικά για τους Πολωνούς, όταν ο Γιατσέκ Γκοράλσκι κατάφερε να πάρει την δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε 31 λεπτά συμμετοχής και να αποβληθεί. Το τελικό 2-0 στο 84’ ο Ντιέγκο Μπεράρντι, μετά από πάσα του Ινσίνιε.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ιταλία (Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Φλορέντσι (Ντι Λορέντσο 89’), Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Έμερσον, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Λοκατέλι, Μπερναντέσκι (Μπεράρντι 64’), Μπελότι (Οκάκα 79’), Ινσίνιε (Ελ Σαραουί 89’)

Πολωνία (Μπρζέτσεκ): Σέζνι, Ρέκα, Μπέντναρεκ, Γκλικ, Μπερζίνσκι, Μόντερ (Γκοράλσκι 49’), Κρικόβιακ, Σιμάνσκι (Ζιελίνσκι 49’), Λινέτι (Μίλικ 74’), Γιόζβιακ (Γκροζίτσκι 49’), Λεβαντόφσκι

«Καθάρισε» και τις δύο φορές ο Έρικσεν

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους φιλοξενούμενους, με τον Σκούλασον να κάνει πέναλτι στο 11’, με τον Κρίστιαν Έρικσεν να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να μην αστοχεί. Η Δανία έλεγχε το κέντρο, με τους Ισλανδούς να μην μπορούν να απειλήσουν την εστία του Κάσπερ Σμάιχελ. Η καλύτερη φάση του ημιχρόνου ανήκει στους γηπεδούχους, με τον Μάρτιν Μπρεϊθγουέιτ να παίρνει την μπάλα σε καλό σημείο εκτός περιοχής και να κάνει το σουτ, το οποίο «έκοψε» η άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κάσπερ Σμάιχελ έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Φρέντερικ Ρόνοφ να παίρνει την θέση του στο 46’. Οι Δανοί κατάφεραν να σκοράρουν με τον Γιουσούφ Πόουλσεν στο 66’, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και κατάφεραν να απειλήσουν με τος Εϊγιόλφσον και τον Πάλσον στο 77’ και στο 79’, προτού ο Κιάρτανσον κάνει στο 85’ το 1-1.

Εκεί που όλα έδειχναν πως ο αγώνας θα λήξει 1-1, ο Μάγκνουσον έκανε χέρι μέσα στην μεγάλη περιοχή, με τους Δανούς να κερδίζουν και δεύτερο πέναλτι. Εκτελεστής ήταν και πάλι ο Κρίστιαν Έρικσεν, ο οποίος ευστόχησε στο 92’ και έδωσε τη νίκη με 2-1 στην Δανία.

Δανία (Χιούμλαντ): Σμάιχελ (Ρόνοφ 46’), Βας, Κιέρ, Βεστεργκάαρντ (Βιντ 90’), Στράιγκερ-Λάρσεν, Γιένσεν, Κρίστενσεν, Ντιλέινι, Έρικσεν, Μπρεϊθγουέιτ (Άντερσεν 77’), Πόουλσεν

Ισλανδία (Χάμρεν): Ρούναρσον, Μάγκνουσον, Ίνγκασον, Εϊγιόλφσον, Σέβαρσον, Σκούλασον, Μπιάρνασον (Πάλσον 49’), Γ. Σίγκουρντσον, Α. Σίγκουρντσον (Γκούναρσον 70’), Μπόντβαρσον (Κιάρτανσον 70’), Γκούντμουντσον (Φινμπόνγκασον 74’)