overfm.gr | Euroleague | Εφές – Ζενίτ 79-90: Καθάρισε από το ημίχρονο

H Ζενίτ έστησε πάρτι στην Κωνσταντινούπολη και διέλυσε την Πρωταθλήτρια Ευρώπης Εφές με 90-79 για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η Ζενίτ με εξαιρετικά ποσοστά στα τρίποντα καθάρισε από το ημίχρονο – όπου έφτασε σε διαφορές μεγαλύτερες των 20 πόντων – την ομάδα του Αταμάν κατακτώντας την πέμπτη νίκη της στην Ευρωλίγκα. Παράλληλα, πλέον η Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Εφές είναι ισόβαθμη με τον Παναθηναϊκό στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 2-6. Εφές – Ζενίτ 79-90: Καθάρισε από το ημίχρονο

ΕΦΕΣ – Ζενίτ 79-90: O Πλάις κράτησε τους Τούρκους

Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του, με την Ζενίτ να προηγείται με τρίποντο του Λόιντ (6-9) και την Εφές να παίρνει ξανά τα ηνία με συνεχόμενα καλάθια του Πλάις (10-9). Η Έφες πήρε αέρα δύο κατοχών λίγο αργότερα με τον Μπομπουά (15-11) με την Ζενίτ να απαντάει με ένα μικρό σερί 5-0 παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (15-16). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με τον Πόιθρες να βάζει μπροστά την Ζενίτ με έμμεσο τρίποντο (20-22).

ΕΦΕΣ – Ζενίτ 79-90: Ρωσική κυριαρχία με Κουζμίνσκας

Στην δεύτερη περίοδο οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν ολοκληρωτικά. Η Εφές τα βρήκε σκούρα κόντρα στην άμυνα των Ρώσων, οι οποίοι με την σειρά τους μέσα από την άμυνα κατάφεραν να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Ειδικότερα μετά το 13′ και το 27-30, με ένα κρεσέντο του Κουζμίνσκας με 8 συνεχόμενους πόντους, η Ζενίτ έτρεξε επιμέρους 13-2 φτάνοντας την διαφορά στους 14 πόντους (29-43). Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα (33-47).

ΕΦΕΣ – Ζενίτ 79-90: Προσπάθησε την ανατροπή, αλλά…

Η Ζενίτ μπήκε με το πόδι στο γκάζι και στην επανάληψη και με την επίθεση της να έχει πάρει φωτιά μεγάλωνε διαρκώς την διαφορά. Την σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Κουζμίνσκας πήραν οι Πονίτκα και Φράνκαμπ (είχαν από δύο τρίποντα στο πρώτο μισό) με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 26 πόντους μετά από τέσσερα λεπτά. H Εφές κατάφερε να μειώσει στο φινάλε στο 51-73 του δεκαλέπτου.

Η Εφές πάλεψε να ψαλιδίσει την διαφορά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και τα κατάφερε με όπλο την πιεστική άμυνα κυρίως του Μπράιαντ, τρέχοντας επιμέρους 11-3 για το 62-78, 6 λεπτά πριν το τέλος. H εκπληκτική βραδιά επιθετικά των Ρώσων συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει η Εφές να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης με το τελικό σκορ να είναι 79-90.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 33-47, 51-73, 79-90