overfm.gr | Euroleague | Εφές – Μπασκόνια 87-72: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό

Η Αναντολού Εφές μ΄ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να κερδίσει την Μπασκόνια.

Η Αναντολού Εφές δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στην Μπασκόνια, αλλά κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 87-72. Η τουρκική ομάδα στο τελευταίο δεκάλεπτο «κλείδωσε» τους αντιπάλους της και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Μπασκόνια ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και κατάφερε να προηγηθεί με 10-4. H Εφές προσπάθησε να μαζέψει τα πράγματα, αλλά οι Βάσκοι συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο (10-16). Μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν σε απόσταση τους γηπεδούχους (13-21).

Η Εφές κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της αναμέτρησης και μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (23-24). Οι Τούρκοι, όμως, δεν βρήκαν αντίδοτο στον Γκρέιντζερ. Ο παίκτης της Άλμπα ήταν σεληνιασμένος (12 πόντοι) και έδινε πολύτιμες λύσεις στη γερμανική ομάδα (25-32). Ο Μίτσιτς σ΄αυτό το δύσκολο σημείο για την ομάδα του βγήκε μπροστά, πέτυχε συνεχόμενα καλάθια και στο τέλος του ημιχρόνου έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους (43-42).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Τούρκους να διατηρούν το προβάδισμα τους (53-49). Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να αλλάξει την κατάσταση, με τους γηπεδούχους να αντέχουν στην ασφυκτική πίεση των Βάσκων (66-62).

Οι παίκτες του Αταμάν κατάφεραν στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου να τρέξει ένα μικρό σερί 5-0 και να πάρει ανάσα από την Μπασκόνια (71-62). Το σερί συνεχίστηκε και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά στο ματς (75-62). Μέχρι το τέλος του ματς δεν άλλαξε κάτι και η Εφές πήρε τη νίκη με 87-72.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 43-42, 66-62, 87-72
Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 16(7ριμπ.), Μπομπουά 7(1), Σίνγκλετον, Μπράιαντ 2, Μόερμαν 15(6ριμπ.), Τουντσέρ, Πλάις 17(1), Μίτσιτς 24(3), Άντερσον, Πέτρουσεφ 6, Ντάνστον, Σιμόν
Μπασκόνια (Σπάχια): Πίτερς 9(3), Μπόλντγουιν 10(1), Μπαρέρα, Σεντεκέρσκις 8(8ριμπ.), Μαρίνκοβιτς, Γκρέιντζερ 17(5), Φοντέκιο 17, Ενόκ 5(9ριμπ.), Κοστέλο, Γιεντράιτις 5(1), ΕνΝοκό 1, Κούρουκς