overfm.gr | Euroleague | Αναντολού Εφές – Μπάγερν Μονάχου 71-74: «Απέδρασε» με εξαιρετικό Μπάλντγουιν

Μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε η Μπάγερν Μονάχου απέναντι στην Αναντολού Εφές με 74-71, με τον Ουέιντ Μπάλντγουιν να είναι πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους.

Η Εφές κατάφερε να πάρει γρήγορα το προβάδισμα στο σκορ με 12-6 στα 4’ αγώνα, χάρις στα καλάθια των Πλάις και Λάρκιν. Η Μπάγερν «ανέβασε» στροφές και κατάφερε να περάσει μπροστά με 12-14, χάρις σε πόντους των Μπλάντγουιν και Λούτσιτς. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με την Εφές να προηγείται με 23-22.

Στην δεύτερη περίοδο η Μπάγερν κατάφερε να ανοίξει την διαφορά στα μισά του δεκαλέπτου (23-32), προτού οι γηπεδούχοι μειώσουν σε 32-30. Παρά τις προσπάθειες των Σίνγκλετον και Μίτσιτς να ανατρέψουν το σκορ, η οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 42-37 και τον Μπάλντγουιν να μετρά εννέα πόντους και έξι ασίστ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εφές μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε στα 5’ να βρεθεί και πάλι μπροστά στο σκορ με 47-46. Πλάις και Μόερμαν κυριαρχούσαν κάτω από τα καλάθια, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 57-50 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Μόερμαν ξεκίνησε «ζεστός» στην τελευταία περίοδο και με πέντε πόντους έκανε το 62-52 στα 33 λεπτά αγώνα. Δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα η Μπάγερν κατάφερε με τους Βάιλερ-Μπαμπ και Μπάλντγουιν να «ψαλιδίσει» την διαφορά και να φτάσει στο 68-67. Ο Ρέινολτνς ενάμιση λεπτό πριν την λήξη κατάφερε με καλάθι και φάουλ να κάνει το 70-70, προτού με νέο του καλάθι ο Μπάλντγουιν κάνει το 70-72 στα 39 λεπτά.

Με λιγότερο λεπτό να απομένει ο Λάρκιν με ½ βολές έφερε την διαφορά στον ένα πόντο (71-72), η Εφές προσπάθησε να πιέσει σε όλο το γήπεδο και να κλέψει την μπάλα, όμως και πάλι ο Μπάλντγουιν βρήκε με μία στην άλλη πλευρά του γηπέδου  τον Ρέινολντς που κάρφωσε για το 71-74, με 11 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι.

Ο Μίτσιτς πήρε το κρίσιμο τρίποντο και αστόχησε, με την Μπάγερν Μονάχου να φεύγει από την Τουρκία με ένα σπουδαίο διπλό με σκορ 71-74.

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 13 (7 ασ., 1/7 3π), Σίνγκλετον 2, Γιγκιτσάν, Μπαλμπάι, Γκατσί, Σανλί 2, Μόερμαν 9 (9 ριμπ.), Τουντσέρ, Πλάις 19 (8/11 2π, 5 ριμπ.), Μίτσιτς 12 (1/8 2π, 2/7 3π), Άντερσον 7, Σίμον 7

Μπάγερν Μονάχο (Τρινκιέρι): Βάιλερ-Μπαμπ 8, Μπάλντγουιν 15 (11 ασ, 6/13 2π) , Μπρέι, Ρέινολτνς 14 (5/8 2π), Τόμας, Λούτσιτς 7 (9 ριμπ.), Φλακαντόρι, Τζέντοβιτς 10, Ζίπσερ 12, Τζόνσον, Σίσκο 4, Ραντόσεβιτς 4