overfm.gr | Τσίλης | Έχει αδικηθεί ο Καρίμ

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, παρά το γεγονός πως έιναι καλύτερος και, σίγουρα, αποτελεσματικότερος του Ολιβέιρα, συνεχίζει να αδικείται στον χρόνο συμμετοχής. Γράφει ο Κώστας Τσίλης

Όταν η ΑΕΚ κερδίζει την Λαμία, απλώς κάνει το καθήκον της. Το ίδιο και όταν κερδίζει τον Παναιτωλικό. Όμως για την φετινή ΑΕΚ, είναι σημαντικό να κάνει το καθήκον της και μάλιστα με συνέπεια. Διότι για να ξέρουμε και τι λέμε, αν το είχε κάνει και απέναντι σε Ατρόμητο και Βόλο, δεν θα ήταν 11 βαθμούς πίσω από την κορυφή, αλλά πέντε. Άλλη συζήτηση.

Η ΑΕΚ παρόλο που κέρδισε με 1-0 και παρόλο που έπαιξε ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, κέρδισε εύκολα. Δεν θυμάμαι ευκαιρία της Λαμίας. Όσο έπαιζε με έντεκα εναντίον έντεκα και από το 20άλεπτο και μετά, ζορίστηκε πολύ στο πρέσινγκ της Λαμίας και έκανε εύκολα λάθη. Αυτό σίγουρα θα προβλημάτισε τον Χιμένεθ, καθότι έρχονται και ματς και αντίπαλοι που θα πιέσουν περισσότερο και που μπορούν να εκμεταλλευτούν καλύτερα τα λάθη.

Όταν έμεινε με δέκα παίκτες, το ματς η ΑΕΚ το διαχειρίστηκε άψογα. Ο Χιμένεθ το διαχειρίστηκε άψογα. Έκανε ακριβώς τις αλλαγές που έπρεπε να κάνει και έδωσε στους παίκτες που μπήκαν ακριβώς τον ρόλο που θα έπρεπε να έχουν, για να «κλειδώσουν» το ματσάκι. Ακόμα πιο σημαντικό είναι πως σ’ αυτά τα περίπου 40 λεπτά που έμεινε με δέκα παίκτες, η ΑΕΚ για πρώτη φορά έπαιξε φέτος τόσο… συλλογικά. Για πρώτη φορά, κυνήγησε, πάλεψε και πήρε κάτι με τόσο ομαδική δουλειά. Και αυτό είναι κάτι που το χρειάζεται και αν όντως το αποκτά, έχει τεράστια σημασία. Θα δείξει στα επόμενα ματς.

Πρακτικά βεβαίως, τις νίκες τις δίνουν τα γκολ. Και εν προκειμένω το γκολ του Ανσαριφάρντ που βρήκε δίχτυα σε φάση που δεν έβλεπε καν που είναι το τέρμα και που φαινόταν πως η μπάλα μόνο να κοντράρει σε πόδια αμυντικών γίνεται ή να φύγει μακριά άουτ. Όμως ο Καρίμ την έστειλε στα δίχτυα. Νομίζω πως (και) μ’ αυτό το γκολ που πέτυχε, έδειξε πως ίσως αδικηθεί από την διαχείριση που του έκανε μέχρι τώρα η ΑΕΚ. Και δεν αναφέρομαι φυσικά στον Χιμένεθ που τώρα ανέλαβε. Δείτε λίγο τι γίνεται με τον Ανσαριφάρντ.

Ο Καρίμ έχει φέτος στο πρωτάθλημα οκτώ γκολ. Ο Ολιβέιρα έχει δυο. Έχουν από 14 συμμετοχές στο πρωτάθλημα, με τον Ανσαριφάρντ να έχει περίπου 240 αγωνιστικά λεπτά περισσότερα από τον Πορτογάλο. Υπάρχει όμως και κάτι άλλο. Αυτή η διαφορά στα αγωνιστικά λεπτά, προέκυψε στα ματς πριν από το ντέρμπι με τον ΠΑΟ και την δικαιολογούσαν απολύτως τα γκολ που πετύχαινε ο Καρίμ. Ξαφνικά άρχισε να λειτουργεί ένα διαφορετικό μοτίβο. Ο Ανσαριφάρντ με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, βγήκε αλλαγή στο ημίχρονο. Με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη, το ίδιο. Ενώ με τον Απόλλωνα βγήκε στο 58’.

Αντιθέτως με τον Βόλο και με τον Παναιτωλικό που ξεκίνησε βασικός ο Ολιβέιρα, δεν βγήκε καθόλου. Δεν σκόραρε, αλλά δεν βγήκε. Θα πρέπει να ψάξει κανείς πολύ προσεκτικά, για να βρει παιχνίδια που ο Καρίμ έμεινε στο γήπεδο μέχρι και το σφύριγμα της λήξης. Παρόλο που, ο Ιρανός είναι σταθερά αυτός που από την αρχή της σεζόν, είναι ο πιο αποτελεσματικός φορ της ΑΕΚ. Και με κρίσιμα γκολ.

Η πραγματικότητα είναι πως δεν είχε ο Καρίμ ανάλογη διαχείριση μέχρι τώρα. Σίγουρα δεν είχε την μεταχείριση που είχε πέρυσι ο Ολιβέιρα, που ήταν πρώτος σκόρερ και πρόπερσι ο Πόνσε, που επίσης ήταν πρώτος σκόρερ. Ο Καρίμ ακόμα και σε ματς που δεν είναι καλός, βρίσκει τρόπο να σκοράρει. Αυτή είναι άλλωστε η δουλειά που κάνει ο καλός σέντερ φορ. Υπάρχουν ματς που ο Ελ Αραμπί είναι εξαφανισμένος, αλλά την ζημιά θα βρει ευκαιρία να την κάνει.

Προφανώς ο Καρέρα δεν είχε κάτι προσωπικό με τον Ανσαριφάρντ. Απλώς θεωρούσε πως θα έπρεπε να προσπαθήσει να μοιράσει τον χρόνο με τον έτερο φορ, που είναι ο Ολιβέιρα. Αφενός διότι πίστευε στην ποιότητα του Πορτογάλου, κυρίως ορμώμενος από την περυσινή σεζόν, αφετέρου διότι το μεγαλύτερο συμβόλαιο στο ρόστερ, θεωρητικά δεν γίνεται να παίρνει τέταρτα και δεκάλεπτα συμμετοχής. Όμως μ’ αυτή την τακτική και δεν πήρε επί της ουσίας σχεδόν τίποτα η ΑΕΚ από τον Ολιβέιρα και αδίκησε και τον Καρίμ, που όντας πρώτος σκόρερ έβλεπε ξαφνικά να βγαίνει στο ημίχρονο ή να μην ξεκινάει καθόλου.

Δεν υποστηρίζω πως ο Ολιβέιρα είναι κακός φορ. Άλλωστε και στο ματς με την Λαμία, όταν μπήκε στο γήπεδο, έκανε πολύ σημαντική δουλειά και βοήθησε την ομάδα. Ωστόσο γενικώς στην φετινή σεζόν, ο Καρίμ είναι και καλύτερος και κυρίως αποτελεσματικότερος. Και ως εκ τούτου δικαιούται τουλάχιστον, να μπορεί να κρατήσει αγωνιστικό ρυθμό, με συνεχόμενα παιχνίδια ως βασικός. Ειδικά από την στιγμή που το κερδίζει με τα γκολ του.

Και κάτι τελευταίο. Επιπόλαιος και ατσούμπαλος είναι ο Ινσούα. Αλλά τέτοια απευθείας κόκκινη δίνεται μόνο, αν ψάχνεις οπωσδήποτε μια φάση για να δώσεις αποβολή. Γιατί ο Αργεντινός βάζει το πόδι όχι για να χτυπήσει τον αντίπαλο, αλλά για να πάρει την μπάλα. Ατσούμπαλα μεν, αλλά χωρίς πρόθεση να χτυπήσει. Όπως ατσούμπαλα και επιπόλαια αλλά χωρίς πρόθεση να χτυπήσει, είχε βάλει και ο Μάνταλος το πόδι του στο ματς με τον Ατρόμητο. Αλλά και αυτός είχε φύγει με απευθείας κόκκινη. Και για να έχουμε και μια ολοκληρωμένο εικόνα για όσα συμβαίνουν, η ΑΕΚ μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα έχει πάρει 1, ολογράφως «ένα», πέναλτι. Χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει πως για όσα έχουν γίνει φέτος, φταίει η διαιτησία.