overfm.gr | La Liga | Έχασε την ευκαιρία για τετράδα η Κάντιθ (1-1)

Η Κάντιθ έμεινε στο εκτός έδρας 1-1 με την Έλτσε.

Μία από τις φετινές εκπλήξεις της φετινής Πριμέρα Ντιβιζιόν, η Κάντιθ έμεινε στο 1-1 με την Έλτσε εκτός έδρας, χάνοντας την ευκαιρία να πιάσει την τέταρτη θέση. Με το απότελεσμα αυτό, έμεινε – στην εξίσουν εντυπωσιακή – 5η θέση με 15 πόντους, ενώ η Έλτσε ανέβηκε στην 8η θέση, με δύο βαθμούς λιγότερους.

Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν ελάχιστα ανώτεροι των αντιπάλων τους, χωρίς όμως να απειλούν ουσιαστικά. Η πρώτη καλή στιγμή, ήρθε στο 38ο λεπτό, με τον Μπογιέ να καταφέρνει να την μετατρέψει σε γκολ, ανοίγοντας το σκορ. Μάλιστα, η Έλτσε κέρδισε και πέναλτι στο 41ο λεπτό, ωστόσο εκείνο δεν εκτελέστηκε ποτέ, έπειτα από παρέμβαση του VAR. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του σκόρερ, Μπογιέ, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Κάντιθ ήταν καλύτερη από το πρώτο μέρος, ψάχνοντας την ισοφάριση. Εκείνη, ήρθε στο 55ο γκολ, με κοντινή κεφαλιά του Αλβάρο, ο οποίος διαμόρφωσε το 1-1. Το τελικό σκορ, δεν άλλαξε ποτέ, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό, σε μία σχετικά δίκαιη μοιρασιά βαθμών.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Έλτσε: Μπαντία, Βερντού, Γκονζάλεθ, Μπαραγκάν, Σάντσεζ, Μαρκόνε (Μφουλού 90′), Τετέ, Λουισμί (Γκούτι 57′), Μίλα, Μπογιέ, Καρίγιο (Φιντέλ 57′)

Κάντιθ: Λεντέσμα, Μάουρο, Φαλί (Αλκαλά 58′), Καρσελέν, Εσπίνο, Τζόνσον, Άλεξ (Μπόντιγερ 67′), Ιζκέρδο (Περέα 21′), Σάντσεζ (Αντεγκάνγιε 67′), Άλβαρο, Μάλμπασιτς ( Πομπό 58′)