overfm.gr | Serie A | ‘Ε-Χ-ασε την ευκαιρία στο φινάλε η Σαμπντόρια

Η Σαμπντόρια κρατούσε στα χέρια της την νίκη επί της Μόντσα στο Μπριάντεο αλλά ο Πετάνια με πέναλτι ισοφάρισε στο 99′ στο τελικό 2-2.

Μια ανάσα από μια σημαντική νίκη βρέθηκε η Σαμπντόρια μέσα στο «Μπριάντεο» αλλά ο Πεσίνα ισοφάρισε στο 99′ σε 2-2 για την Μόντσα. Με αυτήν την ισοπαλία οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να πλησιασουν και άλλο την 18η Βερόνα.

Στο 6ο λεπτό οι Πετάνια και Καπράρι άλλαξαν όμορφα με τον πρώτο να κάνει το σουτ από δεξιιά και να αστοχεί για λίγο ενώ στο 10’ ο Οτζέλο σέντραρε από αριστερά και ο Γκαμπιαντίνι κατέβασε με το κεφάλι για τον Λάμερς αλλά ο τελευταίος πλάσαρε πάνω στον Ντι Γκρεγκόριο. Δυο λεπτά αργότερα ο Λάμερς γέμισε για τον Γκαμπιαντίνι που πάσαρε για τον Καλντιρόλα που με αριστερό σουτ έγραψε το 0-1. Στο 32′ οι νεοφώτιστοι έφτασαν στην ισοφάριση όταν ο Αουγκούστο σέντραρε και ο Πετάνια με σουτ έκανε το 1-1.

Στο 58′ ο Λέρις έκανε την κεφαλιά με τον Ντι Γκρεγκόριο να αποκρούει αλλά ο Γκαμπιαντίνι πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-2 όμως στο 97′ η Μόντσα κέρδισε πεναλτι και ο Πεσίνα το μετέτρεψε σε γκολ για να ισοφαρίσει σε 2-2.

ΜΟΝΤΣΑ: Ντι Γκρεγκόριο, Καλντιρόλα (79’ Βαλότι), Πάμπλο Μαρί, Ίτσο (57’ Μαρλόν), Κάρλος Αουγούστο, Πεσίνα, Ματσίν (72’ Ροβέλα), Καπράρι,, Πετάνι, Τσιουρία (72’ Μπιριντέλι), Μότα (79’ Κολπάνι)

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο, Νάουτινκ (46’ Μούρου), Οτζέλο, Γκίντερ, Αμιόνε, Ντζούριτσιτς (68’ Παολέτι), Γουίνκς, Κιζάνς (46’ Ρινκόν), Λέρις (85’ Τζανόλι), Λάμερς (74’ Κουαλιαρέλα), Γκαμπιαντίνι