overfm.gr | Διεθνή | Δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε στον τελικό η Ρεάλ Μαδρίτης

Την πρόκριση έστω και δύσκολα στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων πήρε η Ρεάλ Μαδριτης που επικράτησε με 4-1 της Αλ Αχλί.

Στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων προκρίθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης μετά την νίκη έστω και δύσκολα με 4-1 επί της Αλ Αχλί. Στο τελικό θα αντιμετωπίσει την Αλ Χιλάλ.

Στο 18ο λεπτό το σουτ του Σερίφ έφυγε λίγο έξω ενώ στο 26’ η κεφαλιά του Αμπντελμονέμ είχε την ιδία τύχη και στο ίδιο λεπτό ο Αλ Σενάουι είπε όχι σε σουτ του Βινίσιους. Οι Ισπανοί στο 29′ ειχαν δοκάρι με τον Ροντριγκο και οι Αιγύπτιοι στο αμέσως επόμενο λεπτό είχαν καλή ευκαιρία με τον Ελ Σαχάτ με τον Λούνιν να αποκρούει. Και στο 42′ ο Βινίσιους έκλεψε από τον Χάνι και πλάσαρε από κοντά για να κάνει το 0-1.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης η «βασίλισσα» έφτασε και σε δεύτερο τέρμα όταν ο Μόντριτς πάσαρε κάθετα στον Ροντρίγκο που πλάσαρε αλλά ο Ελ Σενάουι τον νίκησε όχι όμως και τον Βαλβέρδε που πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 0-2. Στο 62’ ο Ελ Σενάουι νίκησε τον Βινίσιους σε τετ α τετ ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό η αιγυπτιακή ομάδα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ελ Σαχάτ από τον Καμαβινγκά και το μετέτρεψε σε γκολ ο Μααλούλ για να μειώσει σε 1-2. Μάλιστα η Αλ Χιλάλ απείλησε με ισοφάριση δυο φορές πρώτα στο 68′ με τον Καφσά και στο 78′ με την κεφαλιά του Ταχέρ που έσωσε ο Λούνιν.

Η «βασίλισσα» κέρδισε πέναλτι στο 87′ όμως ο Μόντριτς νικήθηκε από τον Αλ Σενάουι. Στο 93′ σφράγισε την νίκη με πλασέ του Ροντρίγκο που έκανε το 1-3 και το τελικό 1-4 διαμόρφωσε ο Αρίμπας με συρτό σουτ από το πέναλτι στο 98′.

ΑΛ ΑΧΛΙ: Ελ Σανάουι, Μααλούλ, Χανί, Αμπντελμονέμ, Ελ Σολεγια, Μετουαλί, Καφσά (89’ Kαράμπα, Ντιένγκ (60’ Φάτι), Ελ Σαχάτ (76’ Ταχέρ), Ραντουάν, Σερίφ (60’ Τάου).

ΡΕΑΛ: Λούνιν, Αλάμπα, Νάτσο, Ρίντιγκερ, Καμαβινγκά, Μόντριτς (90+4′ Οντριοθόλα), Κρόος (78’ Θεμπάγιος), Τσουαμενί, Βαλβέρδε, Βινίσιους (90+5′ Αρίμπας), Ροδρίγο (90+4′ Μαριάνο Ντίαθ)