overfm.gr | Serie A | Δύσκολα η Ίντερ στην παράταση στους 8 του Κυπέλλου

Η Ίντερ επικράτησε δύσκολα στην παράταση της Πάρμα στο «Τζουζέπε Μεάτσα» με 2-1 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κόπα Ιτάλια.

Έστω και δύσκολα η Ίντερ επιβλήθηκε της Πάρμα με 2-1 στην παράταση στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κόπα Ιτάλια. Εκεί που θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Αταλάντα-Σπέτσια.

Στο 23ο λεπτό το σουτ του Γκαλιαρντίνι πέρασε μόλις έξω ενώ στο 38′ ο Γιούριτς με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1 σοκάρωντας την Ίντερ. Μάλιστα άγγιξαν οι «παρμέντσι» και το 0-2 αλλά ο Ονανά απέκρουσε εντυπωσιακά μονοκόμματο σουτ του Μπενέντιστσακ. Στο 88′ ο Λαουτάρο με γυριστό σουτ ισοφάρισε σε 1-1 δίνοντας το φιλί της ζωής στους «νερατζούρι» και στέλνοντας το ματς στην παράταση. Μάλιστα στο 90+1’ η Ίντερ παραλίγο να κλέψει την πρόκριση αλλά  ο Μπουφόν πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε πλασέ του Ντζέκο από το πέναλτι.

Στην παράταση και συγκεκριμένα στο 93′ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ με τον Καμαρά με τον Ονάνα να σώζει το σουτ του και στο 102’ μετά από λάθος του Γκαλιαρντίνι ο Χεϊνότ αστόχησε από κοντά. Ώσπου στο 110′ ο Ντι Μάρκο έκανε την σέντρα με τον Μπουφόν να διώχει και τον Ατσέρμπι από κοντά με κεφαλια να κάνει το 2-1 και να χαρίζει την πρόκριση στους «Μιλανέζους».