overfm.gr | Super League 1 | «Διπλό» που… βυθίζει τους γηπεδούχους

Ο Ιωνικός πήρε ένα μεγάλο διπλό (0-1) κόντρα στην Λαμία, με τους γηπεδούχους να… βυθίζονται στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο Ιωνικός νίκησε (0-1) στην έδρα της Λαμίας και… βύθισε τους γηπεδούχους.

Από την άλλη, οι Νικαιώτες «κλείδωσαν» και μαθηματικά την σωτηρία τους.

Οι δυνατές μονομαχίες είχαν την τιμητική τους με το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ωστόσο χωρίς μεγάλη φάση. Όλα αυτά μέχρι το 31ο λεπτό, όταν ο Ιωνικός άνοιξε το σκορ.  Μετά από σέντρα ακριβείας του Λένις, ο Μάντζης ξεμαρκάριστος και με καρφωτή κεφαλιά μέσα από την περιοχή νίκησε τον Σαράνοφ (0-1).

Ακόμα ένα γκολ για τον Μάντζη, που βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα.

Οι Νικαιώτες παραλίγο να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 35ο λεπτό.

Μετά από σουτ του Άοσμαν έξω από την περιοχή η μπάλα κόντραρε στον Τζανετόπουλο, άλλαξε πορεία και πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι των Φθιωτών.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο καλά. Στο 49ο λεπτό, ο Μπεχαράνο με προβολή μέσα από την περιοχή δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 56΄φαλτσαριστό σουτ του Τζανδάρη έξω από την περιοχή έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ο Ιωνικός «απάντησε» στις χαμένες ευκαιρίες με σουτ του Κιάκου μέσα από την περιοχή που απέκρουσε σωτήρια με το πόδι ο Σαράνοφ στο 61΄.

Οι Νικαιώτες, έφτασαν τους 36 βαθμούς, καθαρίζοντας την υπόθεση της παραμονής στη Super League και μαθηματικά.

Στην αντίπερα όχθη, η Λαμία έμεινε στους 21 βαθμούς κι είναι μπροστά μόλις ένα βαθμό από τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης (20 βαθμοί) τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε των πλέι άουτ.

ΛΑΜΙΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν (75΄Προβυδάκης), Βύντρα (46΄Τιρόνε), Τζανετόπουλος, Λούκας, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο (64΄Ελευθεριάδης), Τζανδάρης, Νούνιες, Καραμάνος (59΄Βέλλιος), Μανούσος (75΄Μπανγκουρά).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος, Κάνιας, Ντάλσιο (61΄Κιάκος), Άοσμαν, Λένις (86΄Γκοτσούλιας), Μάντζης (60΄Τουράμ).