overfm.gr | Έλληνες Εξωτερικού | Δημήτρης Εμμανουηλίδης: Οδηγεί τη Βέιλε στην κορυφή της Β’ Δανίας

Ο Δημήτρης Εμμανουηλίδης πέτυχε το 5ο του γκολ και οδηγεί την ομάδα του στην κορυφή της Β΄ κατηγορίας της Δανίας.

Ο 21χρονος εξτρεμ σκόραρε στη νίκη με 2-0 απέναντι στην Χόμπτορ για την 10η αγωνιστική στο Βέιλε Στάντιον. Πέτυχε το γκολ στο 76′ λεπτό της αναμέτρησης.

Πήρε τη μπάλα, κινήθηκε παράλληλα της γραμμή του πλάγιου και με ένα εξαιρετικό σουτ (σχεδόν άπιαστο) έγραψε το 2-0 παρότι μπήκε 4 λεπτά πριν ως αλλαγή.

Ο Έλληνας διεθνής έφτασε αισίως τα πέντε γκολ και τις τέσσερις ασίστ στο φετινό πρωτάθλημα στις πρώτες δέκα αγωνιστικές της δεύτερης κατηγορίας της Δανίας. Συνολικά μετράει σε 24 εμφανίσεις 3 γκολ. Η Βέιλε αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην πρώτη θέση με 24 βαθμούς, έναν περισσότερο από την δεύτερη Χβιντόβρε.

Η Δανέζικη ομάδα τον αγόρασε από τον Παναθηναϊκό με 700.000, με τη χρηματιστηριακή του αξία να ανέρχεται στις 400.000 και το συμβόλαιο του λήγει στις 1 Ιουλίου του 2024.