overfm.gr | Άλλα ΣΠΟΡ | Διεθνής αγώνας υπερπήδησης εμποδίων: Νίκες για τον Τουλούπη στο Λιντζ

Διεθνής αγώνας υπερπήδησης εμποδίων: Τρεις πρώτες θέσεις για τον Έλληνα ιππέα

Στο διεθνή αγώνα υπερπήδησης εμποδίων CSI2* στο Λιντζ-Έμπελσμπεργκ της Αυστρίας συμμετείχε με μεγάλη επιτυχία την περασμένη εβδομάδα, από 29 έως και 31 Οκτωβρίου, ο Άγγελος Τουλούπης, αθλητής του Κέντρου Αθλητικής Ιππασίας στο Μαρούσι, που ευτυχώς δεν κινδύνευσαν τα άλογα όπως στον Μαραθώνα, που πλέον βρίσκονται σε καταφύγιο.

Ο Έλληνας ιππέας κέρδισε τρεις πρώτες θέσεις στα διάφορα αγωνίσματα του CSI2* και μία δεύτερη θέση. Στο αγώνισμα Grand Prix ύψους 1.45μ. μαζί με το άλογό του Blue Balou 5 κατέλαβε τη 2η θέση σε σύνολο 26 αθλητών μετά από αγώνα διαβάθμισης, όπου είχε άπταιστη διαδρομή και χρόνο 39,60.

Σε ακόμη δύο αγωνίσματα του τριημέρου ύψους 1.45μ. ο Άγγελος κέρδισε δύο πρώτες θέσεις με τα δύο άλογά του Blue Balou 5 και Lord Mexx, ενώ μία ακόμη 1η θέση πήρε στην κατηγορία νέων ίππων ύψους 1,25-1,30μ. μαζί με το άλογό του Jardy.

Από τον αγώνα αυτό ο Έλληνας αθλητής κατέκτησε 90 βαθμούς για το Longines Ranking των ιππέων, οι οποίοι προστέθηκαν στους 555 βαθμούς, που είχε στις 30 Σεπτεμβρίου 2021 και ανέβηκε και άλλο στην παγκόσμια κατάταξη.