overfm.gr | Άλλα ΣΠΟΡ | Διεθνές μίτινγκ υπερπήδησης εμποδίων: «Έλαμψε» η Ιόλη στην Στοκχόλμη

Νικητής ο Σουηδός Χένρικ φον Έκερμαν

Πολύ καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν η Ιόλη Μυτιληναίου και το άλογό της L’artiste de Toxandra, στην κορυφαία διεθνή διοργάνωση υπερπήδησης εμποδίων CSI4*, στη Στοκχόλμη της Σουηδίας. Η Ελληνίδα αμαζόνα πήρε μέρος χθες (Κυριακή, 28/11) το απόγευμα στο αγώνισμα Grand Prix ύψους 1.55μ. στο κλειστό ιπποδρόμιο «Friends Arena», μπροστά σε 12.200 θεατές καταλαμβάνοντας την 5η θέση. Είχε άπταιστη διαδρομή στον κανονικό γύρο και 4 βαθμούς ποινής στο μπαράζ με χρόνο 43,65, που πήραν μέρος 6 αθλητές σε σύνολο 18.

Νικητής αναδείχθηκε ο Σουηδός Henrick von Eckermann με την Glamour Girl με διπλή άπταιστη διαδρομή και χρόνο 39,60.

Ακόμη, η Ιόλη με το άλογό της στον ίδιο αγώνα είχε πάρει μέρος σε αγώνισμα ύψους 1.50μ. καταλαμβάνοντας την 4η θέση με διπλή άπταιστη διαδρομή και χρόνο 48,79.

Η Ελληνίδα αμαζόνα αναμένεται, μετά τις τελευταίες της επιτυχίες, να ανέβει ακόμα πιο ψηλά, από την 197η θέση της παγκόσμιας κατάταξης Longines Rankings, που βρισκόταν τον περασμένο Οκτώβριο.