overfm.gr | Bundesliga | Διέσυρε η Ουνιόν την Σάλκε και σκαρφάλωσε πρώτη, επαγγελματική νίκη για Ντόρτμουντ

Με το εκκωφαντικό 6-1 από την «Φέλτινς Αρίνα» πέρασε η Ουνιόν Βερολινου διασύροντας την Σάλκε και πέρασε μόνη πρώτη.

Φύλλο και φτερό έκανε την Σάλκε η Ουνιόν Βερολίνου διασύροντας την με 6-1 στην «Φέλτινς Αρίνα» με αποτέλεσμα να περάσει στην πρώτη θέση έστω και προσωρινά. Ο Θόρσμπί με κεφαλιά στο 6′ άνοιξε το σκορ για τους «Βερολινέζους» για να ισοφαρίσει στο 31′ για τους νεοφώτιστους με πέναλτι ο Μπλίτερ. Και όπως αποδείχθηκε έκαναν το λάθος να ισοφαρίσουν καθώς ο Μπέρκερ στο 36΄και ο Χάμπερερ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έστειλαν την Ουνιόν με το 3-1 στα αποδυτήρια. Ο πρώτος έκανε το 4-1 στο 46′ και ο Μίσελ στο 87′ και στο 90′ με ντοπιέτα διαμόρφωσε το 6-1.

Επαγγελματική νίκη πέτυχε η Ντόρτμουντ στο «Ολυμπιαστάντιον» του Βερολίνου με 1-0 χάρη σε γκολ του Μοντέστ στο 32′ διασκεδάζοντας τις εντυπώσεις από την απίστευτη ήττα από την Βέρντερ με 3-2 την προηγούμενη εβδομάδα στην Βεστφαλία.  Στην «Ρεντ Μπουλ Αρίνα» η Λειψία κέρδισε την Βόλφσμπουργκ χάρη σε δυο γκολ του Ενκουκού στο 5′ με πέναλτι και στο 90′.

Αέρα πέρασε από την Μαγεντία η Λεβερκούζεν συντρίβοντας με 3-0 την Μάιντς και κάνοντας σεφτέ στις νίκες στην φετινή Μπουντεσλίγκα. Ο Παλάσιος στο 29′ άνοιξε το σκορ και ο Φρίνμπογκ με δυο τέρματα στο 39′ και στο 41′ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα. Τέλος στην «Ράιν Νέκαρ Αρίνα» η Χοφενχάιμ κέρδισε 1-0 την Άουγκσμπουργκ με γκολ του Γκράιγκερ στο 39′.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.