overfm.gr | Volley League | Διέλυσε τον ΠΑΟΚ και έμεινε ζωντανός για τίτλο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, επικράτησε άνετα 3-0 σετ και είναι στο -2 από την κορυφή και τον Παναθηναϊκό, μια εβδομάδα πριν το ντέρμπι αιωνίων.

Πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν άνετα 3-0 σετ του ΠΑΟΚ στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη». Τον προσπέρασαν στη βαθμολογία. Και πλέον βρίσκονται στο -2 από την κορυφή και τον Παναθηναϊκό. Με το ντέρμπι αιωνίων να είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Δευτέρα.

Η εικόνα του αγώνα

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι κατέκτησε με ανατροπή το 1ο σετ και στη συνέχεια κυριάρχησε. Γενικά ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς από το συγκρότημα του Γιάννη Καλμαζίδη και είχε σε τρομερή κατάσταση τον Τέπαν, που έκανε ό,τι ήθελε σε επίθεση και μπλοκ. Ο ΠΑΟΚ υπέπεσε σε πολλά λάθη και τα πλήρωσε. Είχε ουσιαστικό προβάδισμα για να προηγηθεί κι από τη στιγμή, που άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη έχασε τον ρυθμό του κι έβγαλε αδυναμίες. Ο Παναθηναϊκός είναι στην κορυφή της βαθμολογίας και οι Θεσσαλονικείς πέρασαν τώρα στην 3η θέση.

Εξαιτίας απρόοπτου προβλήματος ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με σημαντική απουσία στο ντέρμπι. Ο Σέρβος ακραίος Πάβλε Πέριτς έμεινε εκτός rotation για την ομάδα του Πειραιά και τη θέση του στο βασικό σχήμα πήρε ο Δαλακούρας. Η ομάδα πάντως, διαχειρίστηκε άψογα και αυτή την κατάσταση.

Το πρώτο κομμάτι του αγώνα προϊδέασε για ισορροπημένη αναμέτρηση. Μέχρι και μετά τα μέσα του 1ου σετ καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει ώσπου ο ΠΑΟΚ με διπλό μπλοκ από Μπαρνς και Πετρέα πήγε πρώτη φορά στο +2 (13-15). Μετά από λίγο ο Μπαρνς αύξησε τη διαφορά σε 17-14 υποχρεώνοντας τον Τζουλιάνι να πάρει τάιμ άουτ, ενώ ο ίδιος παίκτης έστειλε την ομάδα του και στο +4. Με σερί 4-0 ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 21-21 και πέρασε και μπροστά με πρωταγωνιστή τον Δαλακούρα. Το σετ πήγε στην παράταση και κρίθηκε υπέρ του Ολυμπιακού με παράβαση του ΠΑΟΚ στο φιλέ.

Το πιο κρίσιμο σημείο του 2ου σετ ήρθε στα μισά του. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο 12-11, όμως έκανε λάθη και την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός δούλεψε εξαιρετικά στο μπλοκ για το 15-11. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν και πήγαν πρώτη φορά τη διαφορά και στο +5 (20-15) με τον Τέπαν να είναι ασταμάτητος. Ο «δικέφαλος» δεν είχε απάντηση και με τα ίδια επίπεδα διαφοράς πήρε το σετ ο Ολυμπιακός για ν’ αποκτήσει και μεγάλο ψυχολογικό αβαντάζ.

Ήταν κάτι που φάνηκε και στην αρχή του 3ου σετ, γιατί ενώ στα δύο πρώτα σετ άρχισαν κοντά οι δύο ομάδες αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκοι» αποσπάστηκαν με 6-2. Ο Πετρέας με άσο μείωσε στον πόντο (7-6), όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν για ώρα τη διαφορά στο +3 κι αργότερα με μπλοκ του Τέπαν προηγήθηκαν 15-11. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε με πείσμα την προσπάθεια να καλύψει το χάντικαπ, αλλά στην καλύτερη περίπτωση μείωσε στους δύο πόντους. Ο Ολυμπιακός πίεσε στο σερβίς, ήταν πολύ δυνατός σε μπλοκ και άμυνα.

Τα σετ 27-25, 25-20 και 25-17