overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Διασυρμός της Εθνικής Γυναικών από τη Γερμανία (6-0)

Η Εθνική Ελλάδος των Γυναικών γνώρισε βαριά ήττα από την αντίστοιχη της Γερμανίας με σκορ 6-0.

Η Εθνική Ελλάδος των Γυναικών γνώρισε βαριά ήττα από την αντίστοιχη της Γερμανίας για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων των προκριματικών του Euro 2022, με σκορ 6-0. Η Εθνική, τερμάτισε στην πρότελευταια θέση (5η) του ομίλου της με 7 πόντους, ενώ η Γερμανία ολοκλήρωσε τον όμιλο στην πρώτη θέση, με 21 πόντους.

Ο…διασυρμός είχε ξεκινήσει από το το πρώτο κιόλας ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με τη Γερμανία να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 4-0. Το τέρμα της Χέγκερινγκ στο 17ο λεπτό άνοιξε  το σκορ και ακολουθήσε χατ-τρικ της Φράιγκανκ (21′, 39′, 45′). Στο δεύτερο μέρος, η Εθνική ισορρόπησε κάπως τη κατάσταση, ωστόσο η Ντάλμαν στο 72′ έκανε το 5-0 και η Κρούμπιγκελ στις καθυστερήσεις έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας της, διαμορφώνοντας το τελικό 6-0.

Στα αξιοσημείωτα – και καθόλου ευχάριστα της αναμέτρησης – το γεγονός πώς η Εθνική πήγε στον αγώνα εντελώς απροπόνητη (!), έχοντας να πατήσει χορτάρι πριν από την επιβολή της καραντίνας. Φυσικά, αυτό φάνηκε και στον αγωνιστικό χώρο, στέλνοντας ένα ηχηρό μήνυμα σχετικά με την παραμέληση του γυναικείου ποδοσφαίρου στη χώρα μας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γερμανία (Μαρτίνα Βος-Τέκλενμπουργκ): Φρομς, Μάιερ, Χέγκερινγκ (46′ Έμπερντορφ), Λάτβεϊν, Ράουχ, Μάγκουλ (62′ Λέουπολτζ), Ντάλμαν, Μαροζάν, Ντάμπριτζ (61′ Κναακ), Μπιλ (46′ Κρούμπιγκελ), Φράιγκανκ (77′ Σίλερ)

Ελλάδα (Γιώργος Κυριαζής): Γαβριηλίδου, Μίτκου, Σιδηρά (83′ Σπυριδωνιάδου), Νέφρου, Γεωργίου, Μάρκου, Στράντζαλη (46′ Χατζηγιαννίδου), Κακαμπούκη, Μωραϊτου (67′ Χαμαλίδου), Γεωργαντζή (46′ Κοκοβιάδου), Βάρδαλη (67′ Πούλιου)