overfm.gr | Super League 2 | Διαγόρας – Λεβαδειακός 1-1: «Μοιρασιά» στη Ρόδο

Στο «Δημοτικό στάδιο» της Ρόδου οι γηπεδούχοι προηγηθήκαν αλλά οι Βιωτοί απάντησαν άμεσα και απέσπασαν την ισοπαλία με το ματς να λήγει 1-1.

Ο Διαγόρας υποδέχτηκε τον Λεβαδειακό για τη 2η αγωνιστική του Νότιου ομίλου της Super League 2. Αν και οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο πήραν προβάδισμα, η απάντηση των Βιωτών ήρθε άμεσα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 1-1. Διαγόρας – Λεβαδειακός 1-1: «Μοιρασιά» στη Ρόδο

Ο Λεβαδειακός στο ξεκίνημα του αγώνα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων προσπαθώντας να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων κυρίως από τη δεξιά πλευρά.  Στο 19’ είχαν καλή ευκαιρία με το δυνατό σουτ του Βήχου το οποίο όμως κατάφερε να μπλοκάρει ο Mπίντσης. Στο 30’ ύστερα από κόρνερ ένα γυριστό σουτ του Λούμτσιου κατέληξε άουτ όπως και στο 38’ η κεφαλιά του Μπαστιάνου πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Ο Διαγόρας προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση χωρίς όμως να γίνει απειλητικός. Μοναδική καλή ευκαιρία το σουτ του νεαρού Λαμπίρη ο οποίος αν και σε πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Στογιάνοβιτς. Το ημίχρονο τελείωσε με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

Διαγόρας – Λεβαδειακός 1-1: «Μοιρασιά» στη Ρόδο

Ο ρυθμός στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν καταιγιστικός. Στο 47’ ύστερα από εκτέλεσε η φάουλ του Πίσπα, ο Κουϊρουκίδης με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας έκανε το 1-0 . Ωστόσο το προβάδισμα δεν κράτησε για πολύ. Τρία λεπτά αργότερα, στο 50’ ο Νίκας με κοντινή προβολή ισοφάρισε για τους Βιωτούς ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Νίλι.

Ο Λεβαδειακός συνέχισε να πιέζει. Στο 55’ και στο 57’ Μουτίνιο και Χάμοντ ανάγκασαν τον Μπίντση να αποκρούσει με δυσκολία. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 70’ με το πλασέ του Παπαδόπουλου να περνάει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του  Στογιάνοβιτς. Ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά έπεσε με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τέλος του αγώνα.

Διαγόρας : Mπίντσης, Τοπάλ, Γιώργου, Ρουγκάλας, Τάτσης (83′ Σάιμπερτ), Λαμπίρης (64′ Παπαδόπουλος), Μουμίν, Μπαστιάνος (64′ Τσιαντούλας), Ζούνης (46′ Σινγκ), Πίσπας (75′ Μπλάνκο), Κουϊρουκίδης.

Λεβαδειακός: Στογιάνοβιτς, Τζημόπουλος, Βήχος, Λιάγκας, Χάμοντ, Μουτίνιο (62′ Αλμπάνης), Νίκας, Νίλι, Πολέττο (74′ Βρακάς), Λινάρδος (81′ Τσάπρας), Δούμτσιος (81′ Αραβίδης).