overfm.gr | Super League 2 | Διαγόρας – Επισκοπή 1-0: Λύτρωση στην εκπνοή

Ο Διαγόρας επικράτησε με 1-0 της επισκοπής χάρη σε γκολ του Σινγκ με κεφαλιά στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης.

Διαγόρας – Επισκοπή 1-0: Λύτρωση στην εκπνοή. Μεγάλη νίκη πήρε ο Διαγόρας επικρατώντας με 1-0 της Επισκοπής στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague 2. Οι «κυανέρυθροι»  ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο  μέρος του αγώνα, με την λύτρωση να έρχεται στο 890 λεπτό μετά από κεφαλιά του Σινγκ, η οποία κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων.

Πλέον ο Διαγόρας έφτασε τους 7 βαθμούς μετά από τέσσερις αγώνες στο πρωτάθλημα της Superleague 2, και φιγουράρει στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Αντίθετα, χωρίς θετικό αποτέλεσμα παραμένει η Επισκοπή, η οποία είναι στην τελευταία θέση.

Οι γηπεδούχοι είχαν την μερίδα του λέοντος σε ευκαιρίες στο παιχνίδι, τον ρυθμό του οποίου έλεγχαν από την αρχή μέχρι το τέλος. Πρώτη αξιόλογη φάση στο 9′ με τον Κουϊρουκίδη να βλέπει τον καλογεράκη να μπλοκάρει το σουτ του. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τους Νοικοκυράκη και Μπαντσιέλ, ωστόσο ο Μπίντσης είπε όχι σε αμφότερες τις περιπτώσεις.

Στο τεσσαρακοστό λεπτό ο Διαγόρας άγγιξε το γκολ. Ο Μπαστιάνος εκτέλεσε το φάουλ, ο Καλογεράκης δεν έδιωξε καλά. O Κουιρουκίδης έκανε το πλασέ και ο Μπαρμπόσα έδιωξε πάνω στη γραμμή για την ομάδα του. Η επισκοπή απάντησε δύο λεπτά αργότερα. Ο Ματσιέλ έπιασε ένα δυνατό σουτ το οποίο ωστόσο κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπίντση.

Το δεύτερο μέρος είχε αρκετά λιγότερες ευκαιρίες εκατέρωθεν. Ο Πίσπας απείλησε στο 56΄για τον Διαγόρα μετά από όμορφη συνεργασία, ωστόσο είδε τον Καλογεράκη να του λέει όχι. Η επισκοπή απάντησε με τον Νταρζίζιο, το σουτ του οποίου κατέληξε εκτός εστίας μετά από κόντρες.

Στο 89ο λεπτό ήρθε η λύτρωση για τον Διαγόρα.Μετά από σέντρα του Κουιρουκίδη, ο Σινγκ με κεφαλιά από την καρδιά της άμυνας θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0 για τους Ροδίτες, το οποίο ήταν και το τελικό σκο

Οι συνθέσεις

Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Τοπάλ, Σίνγκ, Καρατάσιος, Ρουγκάλας, Μουμίν, Τσιαντούλας (46ο Πίσπας), Λαμπίρης (61ο Παραστατίδης), Κουιρουκίδης (92ο Σάιμπερτ), Ζούνης (72ο Γιώργου), Μπαστιάνος (72ο Rafael).

Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος (92η Πέτρου), Μπαρμπόσα, Πολυχρόνης, Ματσιέλ, Νοικοκυράκης, Νταρζίζιο, Τασιούλης, Γκονσάλβες, Ενμπόι, Τσαβός.