overfm.gr | Super League 1 | Δεν τον κουνάει Ρουπ-ι από τα πλέι-οφ

Με τον Ρουπ σε μεγάλα κέφια σκοράροντας και δημιουργώντας το δεύτερο τέρμα ο Άρης διατηρήθηκε σε τροχιά πλέι-οφ μετά την νίκη επί του ΟΦΗ με 3-0 στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Άρης επί του ΟΦΗ με το ευρύ 3-0 στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» και διατηρήθηκε στην έκτη θέση που οδηγεί στα πλέι-οφ. Βέβαια μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ρουπ ο οποίος άνοιξε το σκορ και έφτιαξε το δεύτερο τέρμα για τον Νταρίντα. Με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τα ημίχρονα με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στο πρώτο και τους γηπεδούχους στο δεύτερο. Με αυτήν την ήττα η κρητική ομάδα παρέμεινε στην δέκατη θέση με 23 βαθμούς. Σε ένα παιχνίδι που δεν έλειψαν τα σκληρά μαρκαρίσματα αλλά και η ένταση μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων.

Oi «Ηρακλειώτες» μπήκαν με φόρα στο παιχνίδι και έχασαν την πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού στο 4′ όταν ο Λάρσον βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ του έφυγε λίγο άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η απάντηση των «κιτρινόμαυρων» να χάσουν μεγάλη ευκαιρία με τον Νταρίντα να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά , ο Ρόουπ να μην εκτελεί και την μπάλα να φτάνει στον Ματέο και αυτός έδωσε στον Καμαρά που απο κοντά σούταρε με τον Μανδά να διώχνει σε κόρνερ. Νέα καλή επέμβαση του πορτιέρο των γηπεδούχων στο αμέσως επόμενο λεπτό σε διαγώνιο σουτ του Καμαρά. Στο 10′ όμως οι «Θεσσαλονικείς» ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ όταν από εκτέλεση κόρνερ ο Πίρσμαν μπήκε στην φάση με την μπάλα να φτάνει στον Ρουπ που από κοντά έκανε το 0-1. Η ομάδα του Τερζή επιβεβαίωσε την πίεση της και απέφερε καρπούς ενώ στο 24′ παραλίγο να διπλασιάσει τα τέρματα της όταν το δυνατό σουτ του Νταρίντα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου όμως ο Ρουπ άδειασε τον Βούρο και έδωσε στον Νταρίντα όπου από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2 και να παγώσει για δεύτερη φορά το Γεντί Κουλέ. Μετά από αυτό το δεύτερο σοκ ο ΟΦΗ βγήκε μπροστά ώστε να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά ενός γκολ αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Παρά του ότι ο ΟΦΗ έχασε με τραυματισμό τον Φελίπε λίγο μετά την είσοδο του στο ματς, βγήκε μπροστά για να πιέσει ώστε να ξαναμπεί στο ματς. Και στο 56′ πλησίασε το γκολ όταν ο Μοσκέρα σούταρε δυνατά και ο Κουέστα έδιωξε σε κόρνερ. Επτά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν όταν ο Μεγιάδο πίεσε και έκλεψε και έδωσε στον Μοσκέρα που μόνος από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ. Οι «Κρητικοί» έχουν βελτιωθεί, αλλά ο Άρης συνεχίζει να ελέγχει την κατάσταση, αφού κατάφερε να βγάλει αναίμακτα την άνοδο των γηπεδούχων. Και στο 79′ ο Μπάκιτς σούταρε δυνατά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων και όχι στα δίχτυα όπως νόμιζαν οι οπαδοί των «Ηρακλειωτών» και πανηγύρισαν γκολ. Ενώ τα υπόλοιπα λεπτά δεν είχαν κάτι το ιδιαίτερο, στο 90′ ο Ιτούρμπε έβαλε το κερασάκι στην τούρτα όταν σε αντεπίθεση των «κιτρινομαυρων» βρέθηκε από πλάγια θέση αριστερά και με σουτ εκτέλεσε τον Μανδά για το τελικό 0-3. Ωστόσο στο 93′ παραλίγο να είχαμε το γκολ του αγώνα με τον Μοσκέρα να βρίσκει εκτός θέσης τον Κουέστα, αλλά το σουτ του έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς – Βούρος, Γιαννούλης(82′ Γιόχου), Τοράρινσον – Λάρσον(72′ Μπιφουμά), Μεγιάδο, Ντιουσέ(46′ Φελίπε, 52′ Μοσκερα), Μπαλογιάννης(46′ Τσιλιανίδης), Μπάκιτς – Τοράλ, Ντίκο

Άρης (Τόλης Τερζής): Κουέστα – Οντουμπάτζο, Ενκουλού, Μπράμπετς, Πίρσμαν – Ετέμπο, Νταρίντα(79′ Χριστοδουλόπουλος), Ρουπ(60′ Ντουκουρέ) – Μ. Γκαρσία(79′ Εμπακατά), Πάλμα(60′ Ιτούρμπε), Καμαρά(89′ Νταμπό)

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.