overfm.gr | Super League 1 | Δεν το… έχει με το γκολ

Ο Άρης υποδέχθηκε τον ΠΑΣ Γιάννενα και οι δύο ομάδες «κόλλησαν» στο μηδέν, σε ένα ματς χωρίς γκολ με το τρένο της Ευρώπης να… φεύγει.

Ακόμη ένα ματς που ο Άρης δεν πέτυχε το χρυσό… γκολ που θα του έδινε τη νίκη κόντρα στον ΠΑΣ.

Στα 180+ αγωνιστικά λεπτά της κανονικής διάρκειας της Superleague προστέθηκαν ακόμη 90+. Ο Άρης, δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του ΠΑΣ Γιάννινα μένοντας στο 0-0 το οποίο τον κρατά πίσω για την 3η θέση.

Οι «κίτρινοι» του πρώτου ημιχρόνου ήταν πολύ κακοί. Από την άλλη, στο δεύτερο ημίχρονο είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες.

Ο δε ΠΑΣ πήρε και πάλι αυτό που ήθελε και είναι αήττητος φέτος απέναντι στον Άρη σε σύνολο τριών αγώνων.

Είναι χαρακτηριστικό πως οι Θεσσαλονικείς έφτασαν σε 10 κόρνερ έναντι ενός που είχαν οι Γιαννιώτες. Σε όλα αυτά δεν μπόρσεαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Αρχικά στο 61′, ο Φαμπιάνο σούταρε με καλές προϋποθέσεις όμως ο Λοντίγκιν έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 74′ η κεφαλιά του Καμαρά πέρασε άουτ. Ακολούθως στο 83′ ο Μαντσίνι εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Καμαρά έπιασε νέα κεφαλιά από πλεονεκτική θέση με τη μπάλα να φεύγει εκτός εστίας.

Η πίεση του Άρη κορυφώθηκε στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού με μία ακόμη φάση να καταγράφεται στο 85′ όταν μετά από συνεργασία Μαντσίνι – Καμαρά, ο πρώτος σούταρε άστοχα.

Οι δύο ομάδες είχαν από μία αξιοσημείωτη φάση μέχρι το φινάλε του αγώνα, ειδικότερα στο 89′ η γυριστή κεφαλιά του Κάργα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα ενώ η στιγμή των γηπεδούχων καταγράφηκε στο 90+1΄με τον Λοντίγκιν να μπλοκάρει σταθερά το σουτ του Ντουκουρέ.

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Μπεναλουάν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Εμπακατά (80’ Σούντγκρεν), Ματίγια, Λούκας Σάσα (46’ Ντουκουρέ), Ντιαγέ (46’ Μαντσίνι) , Ιτούρμπε (46’ Ματέο Γκαρσία), Καμαρά.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Ροζνάσκι, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ (74’ Παντελάκης), Στάνκο, Γκαρντάφσκι, Περέα (93′ Μορέιρα), Σνάιντερ (83’ Λιάσος).