overfm.gr | Euroleague | Δεν αποδείχθηκε …Πρίγκηπας ο Ολυμπιακός

Τα πολλά λάθη που έκανε ειδικά στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετά για να γνωρίσει την ήττα ο Ολυμπιακός από την Μονακό με 64-60 στο Πριγκιπάτο.

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στο Πριγκιπάτο και γνώρισε την ήττα από την Μονακό με 64-60 για την 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ανεξήγητα κακή τρίτη περίοδος που έκανε πολλά και παιδαριώδη λάθη ήταν η αιτία που δεν κατάφερε να φύγει νικητής από το Μονακό ενώ με αυτήν την ήττα υποχώρησε στο 11-7. Σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που είναι πρώτοι με 12-6 μαζί με την Ρεάλ Μαδρίτης που κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ηταν ποιος άλλος, ο Τζέιμς με 19 πόντους ενώ για τους ηττημένους ο Πίτερς με 12.

Με απανωτές καλές άμυνες μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» και μπροστάρηδες τους Παπανικολάου και Βεζένκοφ στην επίθεση πήγαν στο +9 (2-11), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στην συνέχεια οι Γάλλοι επιδώθηκαν σε πολλά λάθη με τους Φαλ και Μπλακ να κάνουν πάρτυ στην ρακέτα το σκορ πήγε στο 6-20 στο 9′. Ο Χολ με κάρφωμα διαμόρφωσε το 8-20 του δεκαλέπτου.

Με την καλή του άμυνα, ο Ολυμπιακός διατηρούσε το διψήφιο προβάδισμά του (10-24) και στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου. Στη συνέχεια, άρχισε να… ζεσταίνεται έξω από τα 6,75μ. ο Τζέιμς, ο οποίος με δικά του σουτ έριξε τη διαφορά (19-27), στο 14’. Ο Πίτερς με τον ίδιο τρόπο έκανε το 22-34 στο 16′. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έκαναν  αρκετά λάθη και οι γηπεδούχοι με τους Τζέιμς και Οκόμπο ροκάνισαν την διαφορά και πήγαν με -3 στο ημίχρονο (31-34).

Με άστοχες επιθέσεις ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, με τη Μονακό να κάνει σερί 6-0 για το προβάδισμά της (37-34). Με τους Φαλ και Κάναν, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν (39-39), στο 24’. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα επιδόθηκαν σε παιδαριώδη λάθη και έτσι οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 45-40. Στην συνέχεια υπήρξαν άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν και με 1/2 βολές και 2/2 από τον Σλούκα διαμορφώθηκε το 46-42 της τρίτης περιόδου.

Τις ίδιες δυσκολίες είχε ο Ολυμπιακός στην επίθεση και στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, με τον Ντιαλό να στέλνει τη Μονακό στο +7 (52-45), στο 32’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στην άμυνα και έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο, κάνοντας επιμέρους σκορ 1-8 για την ισοφάριση (53-53), στο 36’. Ντιαλό και Μακουντού με δυο τρίποντα έκαναν το 59-53 στο 36′ αλλά τους μιμήθηκαν Πίτερς και ΜακΚίσικ ισοφαρίζοντας σε 59-59 στο 38′. Με ένα φλότερ του Τζέιμς, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά, με τον Σλούκα να αστοχεί. Όμως ο Ντιαλό με 1/2 βολές έκανε το 62-59 και ο Σλούκας στην συνέχεια τον μιμήθηκε. Ο Ολυμπιακός έχασε το ριμπάουντ και η Μονακό με καλάθι του Τζέιμς διαμόρφωσε το τελικό 64-60.

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 31-34, 46-42, 64-60