overfm.gr | ΣΠΟΡ | Davis Cup – Ήττα στο διπλό οι Καλοβελώνης/Τσιτσιπάς

Καλοβελώνης και Πέτρος Τσιτσιπάς ηττήθηκαν με 2-0 σετ από τους Λιθουανούς Μπεράνκις και Γκριγκέλις, και έχασαν την άνοδο στην 1η κατηγορία.

Οι Μάρκος Καλοβελώνης και Πέτρος Τσιτσιπάς ηττήθηκαν στο διπλό από τους Ρικάρντας Μπεράνκις και Λαουρίνας Γκριγκέλις με 6-2 και 7-5 σετ. Έτσι η Λιθουανία έκανε το 3-0 στις νίκες, εξασφαλίζοντας την επιστροφή της στα play-offs της 1ης κατηγορίας.

Στον αγώνα του διπλού που άνοιξε την αυλαία στο πρόγραμμα της Κυριακής (19/9) οι δύο ομάδες έπαιξαν με αλλαγές στις αρχικές τους συνθέσεις. Από την ελληνική πλευρά ο Μάρκος Καλοβελώνης αντικατέστησε τον τραυματία Μιχάλη Περβολαράκη. Για τους Λιθουανούς αγωνίστηκαν οι Ρικάρντας Μπεράνκις και Λαουρίνας Γκριγκέλις.

Το διπλό ήταν πολύ σημαντικό για την ελληνική ομάδα. Αφενός γιατί με ήττα, οι Λιθουανοί κατακτούσαν και την 3η νίκη και εξασφάλιζαν την άνοδο. Αφετέρου, γιατί αν η ελληνική ομάδα νικούσε, θα μείωνε σε 2-1. Και στο επόμενο μονό ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αγωνιζόταν κόντρα στον Μπεράνκις.

Ωστόσο, το λιθουανικό δίδυμο κατέκτησε και τα δύο σετ. Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε μέσα σε 30 λεπτά, με τους Λιθουανούς να το κερδίζουν με 6-2 στα games. Στο δεύτερο σετ το ελληνικό δίδυμο ήταν πιο ανταγωνιστικό. Ωστόσο, παρόλο που το σκορ ήταν 5-5, και η ελληνική πλευρά είχε το σερβίς με τον Τσιτσιπά, οι Λιθουανοί κατάφεραν να κάνουν τα μπρέικ και να πάρουν το προβάδισμα με 6-5. Στο τελευταίο game, Τσιτσιπάς/ Καλοβελώνης είχαν την ευκαιρία να πάρουν πίσω το μπρέικ. Κάτι τέτοιο, όμως δε συνέβη και η Λιθουανία πήρε την νίκη, και την άνοδο για την 1η κατηγορία του Davis Cup.