overfm.gr | Serie A | Coppa Italia – Τον πρώτο λόγο για τον τελικό η Γιουβέντους

Με απίστευτο αυτογκόλ του Τονούτι στο 90’ +1 η Γιουβέντους πήρε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικ;o του κυπέλλου Ιταλίας.

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης για πρόκριση στο τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας έκανε η Γιουβέντους μετά το 0-1 επί της Φιορεντίνα. Ο Τονούτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε ένα απίστευτο αυτογκόλ. Έπειτα από απομάκρυνση της μπάλας από τον γκολκίπερ των γηπεδούχων αυτή βρήκε στο σώμα του και κατέληξε στα δίχτυα. Η Φιορεντίνα έχασε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο και βάσει των ευκαιριών θα μπορούσε να πάρει ακόμα και την νίκη.

Η Γιουβέντους παρουσιάστηκε στην αναμέτρηση με αμυντικό προσανατολισμό. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βλάχοβιτς λίγο έλειψε να πληγώσει την πρώην του ομάδα. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του συλλόγου δεν βρήκε δίχτυα χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ρεκόρ του Μπάτζιο.

Και ενώ όλα έδειχναν λευκή ισοπαλία ήρθε το αυτογκόλ του Τονούτι στο 90’ +1 ‘ να αλλάξει άρδην τα δεδομένα της αναμέτρησης. Η πιο έμπειρη και ποιοτική Γιουβέντους αντιμετώπισε  αρκετά αγωνιστικά προβλήματα την φετινή σεζόν. Ο ερχομός του Βλάχοβιτς έχει αναγεννήσει τον σύλλογο που θα επιδιώξει στην ρεβάνς του Τορινο να περάσει στον τελικό του Coppa Italia και να διεκδικήσει ένα ακόμα τρόπαιο επί ιταλικού εδάφους.