overfm.gr | Διεθνή | Copa Del Rey – Στον τελικό με ήρωα τον Ιγκλέσιας η Μπέτις

Την πρόκρισή της στον τελικό του κυπέλλου Ισπανίας εξασφάλισε η Μπέτις με χρυσό σκόρερ στο 90’ + 2’ τον Ιγκλέσιας.

Συνέχεια στην εντυπωσιακή της ξέφρενη πορεία έδωσε η Μπέτις. Οι «beticos» με χρυσό σκόρερ τον Ινγκλέσιας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων προκρίθηκαν στον τελικό του κυπέλλου Ισπανίας. Οι γηπεδούχοι δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά αλλά αυτό, το οποίο μετράει είναι η πρόκριση. Η Ράγιο έκανε τα πάντα για την πρόκριση αλλά ο Ιγκλέσιας «έσβησε» κάθε ελπίδα των φιλοξενούμενων για πρόκριση.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με εντυpωσιακό απευθείας χτύπημα φάουλ του Μπέμπε στο 80’. Με την επίτευξη του τέρματος, η Βαγιεκάνο έστελνε το ζευγάρι στην παράταση μετά την κατάργηση του εκτός έδρας γκολ. Το σύνολο του Μανουέλ Πελεγκρίνι βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να ισοφαρίσει. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, σε υποδειγματική ανάπτυξη ο Χοακίν πέρασε κάθετα για τον Κάναλες με εκείνον να πλασάρει και τον Ιγκλέσιας να σπρώχνει ως τρέιλερ την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Το γκολ πroκάλεσε φρενίτιδα ενθουσιασμού στις εξέδρες του «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» με την Μπέτις να προκρίνεται στον 5ο τελικό κυπέλλου της ιστορίας της και απέναντι στην Βαλένθια θα διεκδικήσει το τρίτο της κύπελλο. Οι «verdiblancos» πραγματοποιούν εξαιρετική σεζόν και θέλουν να εξαργυρώσουν τις εμφανίσεις του με ένα  τρόπαιο.