overfm.gr | Conference League | Conference League – Νίκες για Τότεναμ, Βασιλεία και Ρεν

Πλούσια ήταν η αγωνιστική δράση στο Europa Conference League, με τις νίκες των Τότεναμ, Βασιλεία και το διπλό της Ρεν να ξεχωρίζουν.

Το μεγάλο «διπλό» (και μάλιστα με ανατροπή) της Ρεν στο «GelreDome», οι εύκολες νίκες της Τότεναμ και της Βασιλείας επί των Μούρα (5-1) και Καϊράτ (4-2), το διπλό της Καραμπάχ επί της Ομόνοιας (4-1) και η δεύτερη νίκη της Κοπεγχάγης στο γκρουπ του ΠΑΟΚ (6ος όμιλος), ξεχώρισαν από το δεύτερο «πιάτο» της 2ης αγωνιστικής του Europa Conference League.

Στο Άρνεμ η Φίτεσε πήρε προβάδισμα στο πρώτο ημίωρο. Ωστόσο η Ρεν αντέδρασε στο δεύτερο 45λεπτο και με δύο καίρια «χτυπήματα»,  μέσα σε 17 λεπτά, πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο.

Η Τότεναμ δεν είχε διάθεση για… αστεία απέναντι στη Μούρα από τη Σλοβενία. Το ίδιο κι ο Χάρι Κέιν που μοιάζει να… ξυπνάει έπειτα από μία μακρά περίοδο «αφλογιστίας» και με χατ-τρικ, οδήγησε τους «πετεινούς» σε μία εύκολη επικράτηση με 5-1.

Στο νέο «Γ.Σ.Π.» η Ομόνοια προηγήθηκε της Καραμπάχ με το γκολ του Λέσιακς (8ος όμιλος). Αυτό φαίνεται πως ξύπνησε τους Αζέρους, οποίοι ήταν σαρωτικοί στο δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, ξέσπασαν και έφτασαν στην ανατροπή και στη νίκη με 4-1.

Στον όμιλο του ΠΑΟΚ η Κοπεγχάγη δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο από τη Λίνκολν Ρεντ Ιμπς. Βέβαια πήρε προβάδισμα πριν το φινάλε του ημιχρόνου και «καθάρισε» το τρίποντο που την έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας με άλλο ένα γκολ στις αρχές του δευτέρου 45λέπτου.

Σαρωτική εμφάνιση και πρώτη νίκη για την Ουνιόν Βερολίνου που νίκησε με 3-0 τη Μακάμπι Χάιφα για τον 5ο όμιλο. Στην κορυφή αυτού ομίλου ανέβηκε η Φέγενορτ. Η ομάδα από το Ρόντερνταμ νίκησε την Σλάβια Πράγας με 2-1.