overfm.gr | Champions League | Champions League: Ούτε τώρα νίκη για Μίλαν, «καθάρισε» ο Μπενζεμά για την Ρεάλ

Η Μίλαν αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 απέναντι από την Πόρτο, την στιγμή που η Ρεάλ επικράτησε χάρη στα δυο γκολ του Μπενζεμά με 2-1 κόντρα στην Σαχτάρ.

Μίλαν – Πόρτο 1-1

(61΄ Μπεμπά αυτ., 3 Λουίς Ντίας)

Η Μίλαν η οποία στο Champions League δεν τα πηγαίνει όπως στο ιταλικό πρωτάθλημα, δεν μπόρεσε να πετύχει την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση. Και αυτό διότι έμεινε στο 1-1 με την Πόρτο και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Πόρτο να σκοράρει μόλις στο 6ο λεπτό, με τον Λουίς Ντίας να είναι ο άνθρωπος ο οποίος νίκησε τον Ταταρουσάνου για να κάνει το 1-0 υπέρ της ομάδας του. Από την πλευρά τους οι Μιλανέζοι, οι οποίοι είχαν στην σύνθεση τους όλους τους τους βασικούς ποδοσφαιριστές, δεν μπόρεσαν στα πρώτα 45΄να αντιδράσουν, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα στο ημίχρονο η Πόρτο να είναι η ομάδα που ήταν μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη και με τις διορθωτικές κινήσεις του Στέφανο Πιόλι, η Μίλαν στο 61ο λεπτό έφτασε στην ισοφάριση, χάρη στο αυτογκολ του Μπεμπά. Όπως είναι λογικό από το σημείο αυτό και έπειτα, οι γηπεδούχοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι προκειμένου να μπορέσουν να εκμεταλλευτούν το momentum τους και να πετύχουν κάποιο δεύτερο τέρμα.

Παρόλα αυτά, η Πόρτο αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και εν τέλει απέσπασε ένα πολύτιμο βαθμό, ο οποίος της διασφαλίζει κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, την παρουσία της στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις και το νέο έτος.

Ρεάλ Μαδρίτης – Σαχτάρ Ντόνετσκ 2-1

(14, 61 Μπενζεμά, 39 Φερνάντο)

Η Ρεάλ στο 14ο λεπτό του αγώνα κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού στο παιχνίδι, χάρη στο τέρμα του Καρίμ Μπενζεμά.Από την πλευρά της η Σαχτάρ δεν τα έβαψε μαύρα, αλλά αντιθέτως προσπάθησε να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Μάλιστα στο 39ο λεπτό η ομάδα από την Ουκρανία κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, χάρη σε μια πανέμορφη συνεργασία του Πάτρικ με τον Φερνάντο, με τον τελευταίο να νικά τον Κουρτουά για το 1-1.

Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος μπορεί η Σαχτάρ να ξεκίνησε καλύτερα, να είχε τις φάσεις και την κατοχή της μπάλας, ωστόσο η ομάδα που κατάφερε να σκοράρει ήταν η Ρεάλ. Συγκεκριμένα από μια φάση η οποία ξεκίνησε από τον Βινίσιους, ο Καζεμίρο σε μια τρομερή ενέργεια είδε την κίνηση του Μπενζεμά και με μια πάσα ακριβείας έδωσε γκολ πάρε βάλε στον Γάλλο, ο οποίος σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι.

Όπως είναι λογικό αυτή η εξέλιξη έκοψε τα πόδια των παικτών της Σαχτάρ, καθώς βρέθηκαν με τη πλάτη στον τοίχο. Από την πλευρά της η Ρεάλ, έβγαλε ένα βαρίδιο από τα πόδια της, με τους παίκτες του Αντσελότι να είναι παίζουν με μεγαλύτερη άνεση στο παιχνίδι.

Κάπως έτσι το παιχνίδι δεν είχε κάποια άλλη δραματική εξέλιξη, με την Ρεάλ να παίρνει τη νίκη με σκορ 2-1 και να φτάνει τους εννέα πόντους και την κορυφή του ομίλου. Από την πλευρά της η Σαχτάρ γνώρισε την τρίτη της ήττα σε τέσσερεις αγώνες, μένοντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις ένα πόντο.