overfm.gr | Άλλα ΣΠΟΡ | Champions League – Γκιώνης: Οδήγησε σε νίκη την Μπογκόρια [pic]

Champions League – Γκιώνης: Έδειξε ότι ξεπέρασε τον τραυματισμό στον αχίλλειο που τον ταλαιπώρησε

Με πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Γκιώνη έκανε θετική πρεμιέρα απόψε στο 4ο γκρουπ του Champions League επιτραπέζιας αντισφαίρισης η Μπογκόρια Γκρότζισκ. Ξεπέρασε πολύ δύσκολα το εμπόδιο της Ελ Νίνο Πράχα από την Τσεχία με τον κορυφαίο Έλληνα αθλητή ν’ αγωνίζεται στη θέση 1 και να πετυχαίνει δύο θετικά αποτελέσματα. Το ματς ήταν για την 1η  αγωνιστική του γκρουπ, που διεξάγεται σε συνθήκες «φούσκας» στη Βαρσοβία και ακολούθησε την αναμέτρηση της Νόι Ουλμ του Γιάννη Σγουρόπουλου με τη ρωσική Όρενμπουργκ, που έληξε με 3-2 για τη δεύτερη. Μετά την πρώτη μέρα οδηγούν τη βαθμολογία τα φαβορί του γκρουπ,  Όρενμπουργκ και Μπογκόρια, αλλά υπάρχει δρόμος το Σαββατοκύριακο και τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμα για τις πρώτες δύο θέσεις, που δίνουν πρόκριση στα προημιτελικά. Ο Γκιώνης και ο Σγουρόπουλος (ο οποίος το μεσημέρι νίκησε 3-2 τον Λιν Γιουν Τζου από την Ταϊπέι, νούμερο 6 της παγκόσμιας κατάταξης) θα τεθούν αντίπαλοι την προσεχή Κυριακή. Ο αγώνας της Μπογκόρια με τη Νόι Ουλμ θ’ αρχίσει στις 13:00 ώρα Ελλάδος. Το απόγευμα της Κυριακής θα γραφτεί το φινάλε του ομίλου με τον αγώνα Όρενμπουργκ-Νίνο Πράχα και αύριο η Μπογκόρια αντιμετωπίζει στις 14:00 ώρα Ελλάδος την Όρενμπουργκ και η Νόι Ουλμ στις 19:00 τη Νίνο Πράχα (ζωντανά όλα τα παιχνίδια από την ettutv).

Το πολωνικό κλαμπ ήταν ξεκάθαρα το φαβορί σήμερα κόντρα στην Ελ Νίνο, αλλά η απρόσμενη ήττα του Τσουάν Τσι Γιουάν, παγκόσμιου πρωταθλητή στο διπλό ανδρών το 2013, στην αρχή από τον Τσέχο Γίρι Βράμπλικ (στα πέντε σετ και το τελευταίο να λήγει 6-2) άλλαξε τα δεδομένα. Ο Γκιώνης δεν είχε πίεση στον πρώτο του αγώνα και νίκησε με 3-0 σετ τον Τσέχο Φράντισεκ Οντέρκα και στο επόμενο παιχνίδι ο Πολωνός Μάρεκ Μπαντόφσκι λύγισε στα πέντε σετ τον Γιακούμπ Ζελίνκα κι αφού από 2-0 σετ ισοφαρίστηκε σε 2-2…

Στο τέταρτο στη σειρά παιχνίδι μπήκαν στο τραπέζι οι πρώτοι παίκτες των δύο ομάδων. Ο Γκιώνης προηγήθηκε δύο φορές, ισοφαρίστηκε ισάριθμες ώσπου επικράτησε στους 6 πόντους του τελευταίου σετ με σερί τεσσάρων πόντων από 2-3 πίσω.