overfm.gr | La Liga | (Χ)αμένη ευκαιρία για την Σοσιεδάδ

Η Σοσιεδάδ αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 στην έδρα της με αντίπαλο την Ειμπάρ, με αποτέλεσμα να μην εκμεταλλεύεται την ήττα της Ατλέτικο.

Μπορεί να ξαναπάτησε κορυφή, ωστόσο δεν μπόρεσε να προσπεράσει την Ατλέτικο.

Η Σοσιεδάδ σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε βάση εικόνας να πάρει τη νίκη, εν τέλει αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 κόντρα στην Έιμπαρ με αποτέλεσμα να πάρει ένα πόντο.

Η ομάδα του Ιμανόλ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μάλιστα στο 20ο λεπτό ο Μπαρενετσέα με ένα εκπληκτικό γκολ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι οι οποίοι αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές στην σύνθεση τους, έψαξαν ένα δέυτερο γκολ χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.

Κάπως έτσι στο δεύτερο ημίχρονο η αρκετά επικίνδυνη φέτος Έιμπαρ έκανε την ζημιά της, όταν ο Ένριχ με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1.

Kάπως έτσι τα πράγματα δυσκόλεψαν για τους γηπεδούχους, οι οποίοι αν και κατάφεραν να σκοράρουν είδαν το VAR να τους… χαλάει τα πλάνα. Και αυτό διότι στο 82ο ο Θουελδία ήταν χιλιοστά μπροστά από την άμυνα της Έιμπαρ με αποτέλεσμα το γκολ του να ακυρώνεται και το τελικό σκορ του αγώνα να είναι 1-1.

Με αυτόν τον τρόπο η Σοσιεδάδ έφτασε μεν την Ατλέτικο στους 26 πόντους, ωστόσο για 3ο διαδοχικό παιχνίδι έμεινε μακριά από τη νίκη με αποτέλεσμα να μη μπορεί να διευρύνει την διαφορά της από τους “ροχιμπλάνκος”.